Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (257 entries)

en: How to correct this?
pt: Como corrigir isso?

en: What's this?
pt: O que é isso?

en: Multiple form controls are placed inside a single label element.
pt: Múltiplos controles de formulário são colocados dentro de um único elemento label

en: The %name% field value is invalid.
pt: O valor do campo %name% é inválido.

en: FAQ about Configuration Validator
pt: Perguntas frequentes sobre o validador de configuração

en: The date is before the earliest one allowed.
pt: A data é anterior à mais antiga permitida.

en: The date is after the latest one allowed.
pt: A data é posterior à maior data permitida.

en: There was an unknown error uploading the file.
pt: Ocorreu um erro desconhecido ao enviar o arquivo.

en: You are not allowed to upload files of this type.
pt: Você não tem permissão para enviar esse tipo de arquivo.

en: The file is too big.
pt: O arquivo é muito grande.

en: There was an error uploading the file.
pt: Ocorreu um erro ao enviar o arquivo.

en: The number format is invalid.
pt: O formato de número é inválido.

en: The number is smaller than the minimum allowed.
pt: O número é menor do que o mínimo permitido.

en: The number is larger than the maximum allowed.
pt: O número é maior do que o máximo permitido.

en: The answer to the quiz is incorrect.
pt: A resposta para o quiz está incorreta.

en: The e-mail address entered is invalid.
pt: O endereço de email informado é inválido.

en: The URL is invalid.
pt: A URL é inválida.

en: The telephone number is invalid.
pt: O número de telefone é inválido.

en: You are not allowed to validate configuration.
pt: Você não tem permissão para validar a configuração.

en: Validate %s Contact Form Now | Validate %s Contact Forms Now
pt[0]: Validar %s formulário
pt[1]: Validar %s formulários

en: Validate Configuration
pt: Validar configuração

en: Configuration validation completed. An invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
pt[0]: A validação da configuração foi concluída. Um formulário inválido foi encontrado.
pt[1]: A validação da configuração foi concluída. %s formulários inválidos foram encontrados.

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
pt: Validação de configuração concluída. Nenhum formulário de contato inválido foi encontrado.

en: Validate Contact Form 7 Configuration
pt: Validar configuração do Contact Form 7

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
pt: A configuração incorreta leva à falha de entrega de email ou outros problemas. Valide seus formulários de contato agora.

en: %s configuration error found | %s configuration errors found
pt[0]: %s erro de configuração encontrado
pt[1]: %s erros de configuração encontrados

en: This field can be empty depending on user input.
pt: Este campo pode ser vazio dependendo da entrada do usuário.

en: This field has syntax errors.
pt: Este campo possui erros de sintaxe

en: This email address does not belong to the same domain as the site.
pt: Este endereço de email não pertence ao mesmo domínio do site.

en: HTML tags are not allowed in a message.
pt: Não são permitidas tags HTML na mensagem.

en: Thank you for your message. It has been sent.
pt: Agradecemos a sua mensagem.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar sua mensagem. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
pt: Um ou mais campos possuem um erro. Por favor verifique e tente novamente.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
pt: Você deve aceitar os termos e condições antes de enviar sua mensagem.

en: The field is required.
pt: O campo é obrigatório.

en: The field is too long.
pt: O campo é muito longo.

en: The field is too short.
pt: O campo é muito curto.

en: The date format is incorrect.
pt: O formato de data está incorreto.

en: Please verify that you are not a robot.
pt: Por favor, verifique se você não é um robô.

en: ERROR
pt: ERRO

en: Invalid key values.
pt: Valores de chave inválidas.

en: Settings saved.
pt: Configurações salvas.

en: reCAPTCHA is a free service to protect your website from spam and abuse.
pt: reCAPTCHA é um serviço gratuito para proteger seu site de spam e abusos.

en: Site Key
pt: Chave do site

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: Reset Keys
pt: Redefinir chaves

en: To use reCAPTCHA, you need to install an API key pair.
pt: Para usar o reCAPTCHA, você precisa instalar um par de chaves API.

en: Configure Keys
pt: Configurar chaves

en: For more details, see %s.
pt: Para mais detalhes, veja %s.

en: To use reCAPTCHA, first you need to install an API key pair. For more details, see %s.
pt: Para usar o reCAPTCHA, primeiro você precisa instalar um par de chaves API. Para mais detalhes, consulte %s.

en: Generate a form-tag for a reCAPTCHA widget. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um widget reCAPTCHA. Para mais detalhes, veja %s.

en: Theme
pt: Tema

en: Light
pt: Claro

en: Dark
pt: Escuro

en: Size
pt: Tamanho

en: Compact
pt: Compacto

en: File Attachments
pt: Anexos

en: Edit messages used in the following situations.
pt: Edite as mensagens usadas nas seguintes situações:

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
pt: Você pode adicionar trechos de código aqui. Para mais detalhes veja %s.

en: Overview
pt: Visão geral

en: Available Actions
pt: Ações disponíveis

en: Form-tags
pt: Tags de form

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
pt: Nessa tela, você pode gerenciar os formulários de contato criados pelo Contact Form 7. Você pode gerenciar um número ilimitado de formulários. Cada formulário possui um ID único e um shortcode ([contact-form-7 ...]). Para inserir um formulário de contato em um post ou em um widget de texto, insira o shortcode.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
pt: Passar o mouse sobre uma linha da lista de formulários exibirá opções de gerenciamento do seu formulário de contato. Você pode realizar as seguintes ações:

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
pt: <strong>Editar</strong> - Navegue para a tela de edição desse formulário de contato. Você também pode chegar nessa tela clicando no título do formulário de contato.

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
pt: <strong>Duplicar</strong> - Clone esse formulário de contato. Um formulário de contato clonado herda todo o conteúdo do original, mas com um ID diferente.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
pt: Nessa tela, você pode editar um formulário de contato. Um formulário de contato é composto dos seguintes componentes:

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
pt: <strong>Título</strong> é o título de um formulário de contato. Este título só é usado para dar nome a um formulário de contato e pode ser editado.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
pt: <strong>Form</strong> é um conteúdo de formulário HTML. Você pode usar qualquer tag HTML permitida dentro de um elemento de formulário. Você também pode usar form-tags do Contact Form 7 aqui.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
pt: <strong>Mail</strong> gerencia um modelo de e-mail (cabeçalho e corpo da mensagem) que o formulário enviará quando os usuários o submeterem. Você pode usar mail-tags do Contact Form 7 aqui.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
pt: <strong>Mail (2)</strong> é um modelo de e-mail adicional que funciona de forma semelhante ao Mail. Mail (2) é diferente na medida em que este só é enviado quando o e-mail principal for enviado com sucesso.

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
pt: Em <strong>Mensagens</strong>, você pode editar vários tipos de mensagens usadas por esse formulário de contato. Essas mensagens são relativamente pequenas, como uma mensagem de  erro de validação que você vê quando deixa um campo obrigatório em branco.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
pt: <strong>Configurações adicionais</strong> providencia um lugar onde você pode personalizar o comportamento desse formulário de contato, adicionando trechos de código.

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
pt: Uma tag de form é um código curto entre colchetes usada no conteúdo de um formulário. Uma form-tag em geral, representa um campo de entrada, e seus componentes podem ser separados em quatro partes: tipo, nome, opções e valores. O Contact Form 7 suporta vários tipos de form-tag,incluindo campos de texto, campos de números, campos de data, caixas de seleção, botões de rádio, menus, campos de envio de arquivo, CAPTCHAs e campos de quiz.

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you don&#8217;t need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
pt: Enquanto tags de forms têm uma sintaxe comparativamente complexo, você não precisa saber a sintaxe para adicioná-las, basta usar o gerador de tag (o botão <strong>Gerar Tag</strong> nesta tela).

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
pt: Uma mail-tag é um shortcode entre colchetes que pode ser usado em todos os campos do Mail e Mail(2). A mail-tag representa um valor introduzido pelo usuário num campo de entrada para uma etiqueta de correio correspondente.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but don&#8217;t have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
pt: Há também mail-tags especiais que têm nomes específicos, mas não têm correspondência com form-tags. Eles são usados para representar informações de dados de envio de formulários, como o endereço IP do remetente ou a URL da página.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
pt: Nesta tela você pode gerenciar os serviços que estão disponíveis através do Contact Form 7. Utilizar a API permite utilizar qualquer um dos serviços disponíveis.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
pt: Primeiro você precisa criar uma conta no serviço que pretende utilizar. Após fazer isso, será necessário autorizar o Contact Form 7 a acessar o serviço com a sua conta.

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
pt: Qualquer informação providenciada não será compartilhada com provedores de serviço sem sua autorização.

en: For more information:
pt: Para mais informação:

en: Form-tag Generator: %s
pt: Gerador de tag de form: %s

en: Your Name
pt: Seu nome

en: (required)
pt: (obrigatório)

en: Your Email
pt: Seu e-mail

en: Your Message
pt: Sua mensagem

en: Send
pt: Enviar

en: From: %s
pt: De: %s

en: Subject: %s
pt: Assunto: %s

en: Message Body:
pt: Corpo da mensagem:

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
pt: Este e-mail foi enviado de um formulário de contato em %1$s (%2$s)

en: Sender's message was sent successfully
pt: A mensagem foi enviada com sucesso

en: Sender's message failed to send
pt: O envio da mensagem do remetente falhou

en: Validation errors occurred
pt: Ocorreram erros de validação

en: Submission was referred to as spam
pt: A submissão mencionou-se como spam

en: There are terms that the sender must accept
pt: Existem termos que o remetente deve aceitar

en: There is a field that the sender must fill in
pt: Há um campo que o remetente deve preencher

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
pt: Há um campo com a entrada maior que o tamanho máximo permitido

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
pt: Há um campo com a entrada menor que o tamanho mínimo permitido

en: Contact Form
pt: Formulário de contato

en: Untitled
pt: Sem título

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
pt: A propriedade <code>%1$s</code> do objeto <code>WPCF7_ContactForm</code> <strong>não é mais acessível</strong>. Use o método <code>%2$s</code> em vez disso.

en: Sending ...
pt: Enviando...

en: acceptance
pt: aceite

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para uma caixa de marcação de aceitação. Para mais detalhes, veja %s.

en: Acceptance Checkbox
pt: Seleção de aceite

en: Name
pt: Nome

en: Options
pt: Opções

en: Make this checkbox checked by default
pt: Marcado por padrão

en: Make this work inversely
pt: Executar de forma inversa

en: Id attribute
pt: ID do atributo

en: Class attribute
pt: Classe do atributo

en: Insert Tag
pt: Inserir tag

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
pt: Para utilizar CAPTCHA, você previsa do <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">plugin Really Simple CAPTCHA</a>  instalado.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
pt: O código digitado pelo remetente não confere com o CAPTCHA

en: Your entered code is incorrect.
pt: O código digitado está incorreto.

en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
pt: Para usar o CAPTCHA, você primeiro precisa instalar e ativar o plugin %s.

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para uma imagem CAPTCHA e seu campo de resposta. Para mais detalhes, veja %s.

en: Image settings
pt: Configurações da imagem

en: Input field settings
pt: Configurações do campo de digitação

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
pt: Este formulário de contato possui campos de CAPTCHA, porém a pasta de arquivos temporários (%s) não existe ou não é gravável. Você precisa criar esta pasta ou mudar suas permissões manualmente.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
pt: Este formulário de contato possui campos de CAPTCHA, mas são necessárias as bibliotecas (GD e FreeType) que não estão disponíveis em seu servidor.

en: checkboxes
pt: Caixas de marcação

en: radio buttons
pt: Botões de rádio

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um grupo de caixas de marcação de aceitação. Para mais detalhes, veja %s.

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um grupo de botões de rádio. Para mais detalhes, veja %s.

en: Checkboxes, Radio Buttons and Menus
pt: Caixas de marcação, botões de rádio e Menus

en: Field type
pt: Tipo de campo

en: Required field
pt: Campo obrigatório

en: One option per line.
pt: Uma opção por linha

en: Put a label first, a checkbox last
pt: Insira primeiro um rótulo, por último a caixa de seleção

en: Wrap each item with label element
pt: Envolver cada item com o elemento de rótulo

en: Make checkboxes exclusive
pt: Tornar caixas de marcação exclusivas

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
pt: Para utilizar o valor introduzido através deste campo em um e-mail, você deve inserir a mail-tag correspondente (%s) no campo correto na aba Mail.

en: Date format that the sender entered is invalid
pt: Formato da data que o remetente digitou é inválido

en: Date is earlier than minimum limit
pt: A data é mais adiantada do que o limite mínimo

en: Date is later than maximum limit
pt: A data é posterior do que o limite máximo

en: date
pt: data

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um campo de data. Para mais detalhes, veja %s.

en: Date Field
pt: Campo de Data

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Use this text as the placeholder of the field
pt: Utilize este texto como um espaço reservado

en: Range
pt: Intervalo

en: Max
pt: Máx

en: Uploading a file fails for any reason
pt: O upload de um arquivo falhou por alguma razão

en: Uploaded file is not allowed for file type
pt: O tipo de arquivo enviado não é permitido

en: Uploaded file is too large
pt: Arquivo enviado é muito grande

en: Uploading a file fails for PHP error
pt: O upload de um arquivo falhou por alguma razão

en: file
pt: arquivo

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um campo de envio de arquivo. Para mais detalhes, veja %s.

en: File Uploading and Attachment
pt: Envio de arquivos e anexos

en: File size limit (bytes)
pt: Limite do tamanho do arquivo (bytes)

en: Acceptable file types
pt: Tipos de arquivo aceitáveis

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
pt: Para anexar o arquivo enviado em seu email, é necessário inserir sua mail-tag (%s) no campo "Arquivos anexos" da aba Mail.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
pt: Este formulário de contato possui arquivos para upload, porém a pasta de arquivos temporários (%s) não existe ou não é gravável. Você precisa criar esta pasta ou mudar suas permissões manualmente.

en: Number format that the sender entered is invalid
pt: Formato de número que o remetente digitou é inválido

en: Number is smaller than minimum limit
pt: Número é menor do que o limite mínimo

en: Number is larger than maximum limit
pt: Número é maior do que o limite máximo

en: number
pt: número

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um campo de números. Para mais detalhes, veja %s.

en: Number Fields
pt: Campos de número

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
pt: Você não inseriu a resposta correta para a pergunta

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um par pergunta-resposta. Para mais detalhes, veja %s.

en: Quiz
pt: Pergunta

en: Questions and answers
pt: Perguntas e respostas

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
pt: Pergunta e resposta separadas por | (ex.: Cidade do Brasil?|Rio). Um par por linha.

en: drop-down menu
pt: menu suspenso

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um menu suspenso. Para mais detalhes, veja %s.

en: Allow multiple selections
pt: Permitir seleção múltipla

en: Insert a blank item as the first option
pt: Insira um item em branco como primeira opção

en: submit
pt: enviar

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um botão de submissão. Para mais detalhes, veja %s.

en: Submit Button
pt: Botão enviar

en: Email address that the sender entered is invalid
pt: Endereço de e-mail que o remetente digitou é inválido

en: URL that the sender entered is invalid
pt: URL que o remetente digitou é inválido

en: Telephone number that the sender entered is invalid
pt: Número de telefone que o remetente digitou é inválido

en: text
pt: texto

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um campo de texto de uma linha. Para mais detalhes, veja %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um campo de endereço de email. Para mais detalhes, veja %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um campo de URL. Para mais detalhes, veja %s.

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um campo de telefone. Para mais detalhes, veja %s.

en: Text Fields
pt: Campo de texto

en: This field requires author's name
pt: Este campo é o nome do autor

en: This field requires author's email address
pt: Este campo é o endereço de e-mail do autor

en: This field requires author's URL
pt: Este campo é o URL do autor

en: text area
pt: área de texto

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
pt: Gera uma tag de form para um campo de texto de várias linhas. Para mais detalhes, veja %s.

en: Contact form %d
pt: Formulário de contato %d

note: Description of the plugin/theme
en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
pt: Só mais um plugin de formulário de contato. Simples, mas flexível.

note: #-#-#-#-#  tmp-contact-form-7.pot (Contact Form 7 4.5)  #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: Contact Form 7
pt: Formulário de contato 7

en: Contact
pt: Form contato

en: Edit Contact Form
pt: Editar formulário de contato

en: Contact Forms
pt: Formulários de contato

en: Add New Contact Form
pt: Adicionar novo formulário de contato

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Integration with Other Services
pt: Integração com Outros Serviços

en: Integration
pt: Integração

en: You are not allowed to edit this item.
pt: Você não está autorizado a editar este item.

en: You are not allowed to delete this item.
pt: Você não tem permissão para excluir este item.

en: Error in deleting.
pt: Erro ao excluir.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As mudanças que você fez irão se perder se você navegar para fora dessa página.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt: Resultados da pesquisa para &#8220;%s&#8221;

en: Search Contact Forms
pt: Pesquisar formulário de contato

en: Contact form created.
pt: Formulário de contato criado.

en: Contact form saved.
pt: Formulário de contato salvo.

en: Contact form deleted.
pt: Formulário de contato excluído.

en: Settings
pt: Configurações

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
pt: <strong>Contact Form 7 %1$s requer o WordPress %2$s ou superior.</strong> Por favor <a href="%3$s">atualize o WordPress</a> primeiro.

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Contact Form 7 Needs Your Support
pt: Formulário de contato 7 precisa do seu apoio

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you. If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider making a donation.
pt: É difícil continuar o desenvolvimento e suporte para este plugin sem contribuições de usuários como você. Se você gosta de usar o Contact Form 7 e encontrá-lo útil, por favor, considere fazer uma doação.

en: Donate
pt: Doação

en: Get Started
pt: Começar

en: Getting Started with Contact Form 7
pt: Começando com o Contact Form 7

en: Admin Screen
pt: Tela de administração

en: How Tags Work
pt: Como funcionam as tags

en: Setting Up Mail
pt: Configurando e-mail

en: Did You Know?
pt: Você sabia?

en: Spam Filtering with Akismet
pt: Filtragem de spam com Akismet

en: Save Messages with Flamingo
pt: Salvar mensagens com Flamingo

en: Selectable Recipient with Pipes
pt: Destinatário selecionáveis com Pipes

en: Tracking with Google Analytics
pt: Rastreamento com o Google Analytics

en: You are not allowed to edit this contact form.
pt: Você não tem permissão para editar esse formulário de contato

en: Save
pt: Salvar

en: Enter title here
pt: Entre o título aqui

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
pt: Copie este shortcode e cole no seu post, página ou widget:

en: You can also use this old-style shortcode:
pt: Você também pode usar este shortcode antigo:

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Delete
pt: Deletar

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir este formulário de contato. 
    
     'Cancelar' para não excluir, 'OK' para excluir.

en: Information
pt: Informação

en: Docs
pt: Documentação

en: FAQ
pt: Perguntas frequentes

en: Support
pt: Suporte

en: %s keys switch panels
pt: Teclas %s para mudar painéis

en: Form
pt: Formulário

en: Messages
pt: Mensagens

en: Additional Settings (%d)
pt: Configurações Adicionais (%d)

en: Additional Settings
pt: Configurações adicionais

en: Title
pt: Título

en: Author
pt: Autor

en: Date
pt: Data

en: Edit
pt: Editar

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Y/m/d g:i:s A
pt: d/m/Y H:i:s

en: %s ago
pt: %s atrás

en: Y/m/d
pt: d/m/Y

en: Use Mail (2)
pt: Usar Mail (2)

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
pt: O Mail (2) é um modelo de email adicional geralmente usado como resposta automática.

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
pt: Você pode utilizar as seguintes mail-tags nos próximos campos:

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Subject
pt: Assunto

en: Additional Headers
pt: Cabeçalhos adicionais

en: Message Body
pt: Corpo da Mensagem

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
pt: Excluir linhas com mail-tags em branco da saída

en: Use HTML content type
pt: Usar tipo de conteúdo HTML
