Visual Composer - en to ar translation catalogue (1594 entries)

en: %s cloned. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s">Edit now?</a>
ar: %s تم نسخة. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s">تحرير الان؟</a>

en: %s deleted!
ar: %s حذفت

en: %s saved!
ar: %s تم الحفظ

en: %s/12 width
ar: %s/12 عرض

en: %sCreate new%s template or %smodify selected%s. Predefined templates will be cloned.
ar: %sانشاء جديد%s قالب او %smodify selected%s. سيتم نسخ القوالب المعدة مسبقا

en: (Optional) Specify the starting tab index for the fields of this form. Leave blank if you're not sure what this is.
ar: (اختياري) حدد التبويب الابتدائي لحقول النموذج او يمكنك تركه فارغ لو كنت غير متاكد.

en: (no title)
ar: (بدون عنوان)

en: 1 column - 1/12
ar: 1 عمود - 12/1

en: 10 - Default
ar: 10 - الافتراضى

en: 10 columns - 5/6
ar: 10 الأعمدة - 5/6

en: 11 columns - 11/12
ar: 11 الأعمدة - 11/12

en: 12 columns - 1/1
ar: 12 الأعمدة - 1/1

en: 2 columns - 1/6
ar: 2 الأعمدة - 1/6

en: 3 columns - 1/4
ar: 3 أعمدة - 1/4

en: 3d
ar: ثلاثي الأبعاد

en: 4 columns - 1/3
ar: 4 أعمدة - 1/3

en: 5 columns - 5/12
ar: 5 أعمدة - 12/5

en: 6 columns - 1/2
ar: 6 أعمدة - 1/2

en: 7 columns - 7/12
ar: 7 أعمدة - 12/7

en: 8 columns - 2/3
ar: 8 أعمدة - 2/3

en: 9 columns - 3/4
ar: 9 أعمدة - 3/4

en: <p>I am message box. Click edit button to change this text.</p>
ar: <p>انا رسالة نص اضغط على زر تحرير لتغيير هذا النص.</p>

en: <p>I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>
ar: <p>هذا نص تجريبي يمكنك تحرير اهلا وسهلا بك تم ترجمة هذه الاضافة بواسطة شركة تعريب لتعريب القوالب والمنصات البرمجية </ P>

en: <p>Toggle content goes here, click edit button to change this text.</p>
ar: <p>Toggle محتوى, اضغط تحرير لتغيير المحتوى تم الترجمة بواسطة شركة تعريب.</p>

en: A block of text with WYSIWYG editor
ar: كتلة من النص مع محرر WYSIWYG

en: A calendar of your sites posts
ar: جدول زمني لمدونات موقعك

en: A list or dropdown of categories
ar: قائمة منسدلة بالتصنيفات

en: A monthly archive of your sites posts
ar: أرشيف الشهري للتدوينات

en: A search form for your site
ar: نموذج بحث خاص بموقعك

en: A/B block
ar: أ/ب كتلة

en: About
ar: حول

en: About section
ar: قسم من نحن

en: About with features
ar: قسم من نحن مع خصائص

en: About with left gallery
ar: من نحن مع معرض صور يسار

en: About with tour section
ar: من نحن مع قسم مساعدة

en: Access denied
ar: الوصول ممنوع

en: Accordion
ar: اكورديون

en: Accordion news list
ar: قائمة اخبار اكورديون

en: Activate License
ar: تفعيل الترخيص

en: Active section
ar: قسم نشط

en: Active tab background color
ar: تنشيط لون خلفية التبويب

en: Add
ar: اضافة

en: Add Element
ar: إضافة عنصر

en: Add Elements
ar: اضف عنصر

en: Add Grid template
ar: إضافة قالب الشبكة

en: Add Image
ar: إضافة صورة

en: Add Images
ar: إضافة صور

en: Add Param
ar: اضف Param

en: Add Section
ar: إضافة قسم

en: Add Text Block
ar: اضافة حقل نصي

en: Add YouTube link.
ar: إضافة رابط يوتيوب.

en: Add animation (Note: visible only with striped bar).
ar: إضافة التأثيرات المتحركة (ملاحظة: مرئية فقط مع الخط المتقطع).

en: Add button
ar: إضافة زر

en: Add button for call to action.
ar: اضف زر تفاعلي

en: Add caption?
ar: اضافة عنوان؟

en: Add column
ar: إضافة عمود

en: Add custom CSS code to the plugin without modifying files.
ar: إضافة كود  CSS مخصص للمساعدة دون تعديل الملفات.

en: Add custom image
ar: اضف صورة مخصصة

en: Add custom link.
ar: اضف رابط مخصص

en: Add element
ar: اضافة عنصر

en: Add icon for call to action.
ar: اضف ايقونة في الزر التفاعلي

en: Add icon next to section title.
ar: إضافة أيقونة بجانب عنوان القسم

en: Add icon?
ar: اضف ايقونة؟

en: Add image
ar: اضافة صورة

en: Add image caption.
ar: إضافة التسمية التوضيحية للصورة.

en: Add images
ar: اضافة صور

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: Add link to button (Important: adding link automatically adds button).
ar: إضافة وصلة إلى زر (هام: يتم اضافة رابط بشكل ألي ).

en: Add link to button.
ar: إضافة وصلة إلى زر

en: Add link to custom heading.
ar: إضافة وصلة لعنوان المخصص.

en: Add link to icon.
ar: اضافة رابط الى الايقونة

en: Add new %s
ar: اضف جديد %s

en: Add new element
ar: اضف عنصر جديد

en: Add new element or start with a template.
ar: إضافة عنصر جديد أو ابدأ مع القوالب

en: Add parallax type background for row (Note: If no image is specified, parallax will use background image from Design Options).
ar: إضافة نوع خلفية برالكس  لصف (ملاحظة: إذا لم يتم تحديد صورة، البرالكس سوف بستخدام صورة الخلفية من خيارات التصميم).

en: Add parallax type background for row.
ar: إضافة نوع خلفية برالكس لصف واحد.

en: Add posts, pages, etc. by title.
ar: إضافة تدوينات، الصفحات، وما إلى ذلك حسب العنوان.

en: Add row
ar: اضافة صف

en: Add section
ar: اضف قسم

en: Add stripes
ar: إضافة شرائط؟

en: Add tab
ar: اضافة تبويب

en: Add template
ar: إضافة قالب

en: Add text block
ar: اضف نص جديد

en: Add text on the button.
ar: اضف نص للزر

en: Add text to separator.
ar: اضف نص للفاصل

en: Add to cart
ar: اضف للسلة

en: Add to cart URL
ar: إضافة إلى رابط السلة URL

en: Add to this grid item
ar: إضافة إلى هذا البند الشبكة

en: Add/remove picture
ar: اضافة/ازالة صورة

en: Added
ar: اضيفت

en: Additional content zone can be added to grid element edges (Note: This zone can not be animated).
ar: ويمكن أن يضاف منطقة محتوى إضافية لشبكة عنصر (ملاحظة: لا يمكن أن تكون متحركة هذه المنطقة).

en: Address book
ar: دفتر عناوين

en: Address book icon
ar: ايكونة دفتر العناوين

en: Adjust column for different screen sizes. Control width, offset and visibility settings.
ar: ضبط عمود لأحجام مختلفة للشاشة. التحكم بالعرض، اعدادات الاظهار

en: After title
ar: بعد العنوان

en: Alarm clock
ar: منبه

en: Alarm clock icon
ar: ايكونة المنبة

en: Alert
ar: تنبيه

en: Align
ar: محاذاة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: All
ar: الكل

en: All Links
ar: كل الروابط

en: Allow collapse all accordion sections.
ar: السماح بتصغير جميع أبواب الاكورديون.

en: Allow collapse all sections?
ar: السماح تصغير جميع الأقسام؟

en: Allow collapse all?
ar: السماح  بفتح جميع الاقسام ؟

en: Allow items to be repeated in infinite loop (carousel).
ar: السماح للعناصر أن يتكرر في حلقة لا نهائية (دائري).

en: Anchor
ar: مرساة

en: Anchor icon
ar: ايكونة مرساة

en: Animate it
ar: تحريك

en: Animated carousel with images
ar: التحريك الدائري مع الصور

en: Animated carousel with posts
ar: شريط متحرك يحتوي تدوينات

en: Animated pie chart
ar: الرسوم المتحركة الرسم البياني

en: Animated progress bar
ar: اشرطة التقدم المتحركة

en: Animation
ar: تاثيرات حركية

en: Annotation
ar: حاشية

en: Antique
ar: عتيق

en: Appear from center
ar: الظهور من المنتصف

en: Append default template to the current layout.
ar: إلحاق القالب الافتراضي إلى التخطيط الحالي.

en: Append filter to grid.
ar: إلحاق مرشح لشبكة.

en: Append previously saved template to the current layout.
ar: إلحاق القالب المحفوظ مسبقاً إلى التخطيط الحالي.

en: Append to %s
ar: الحاق الى %s

en: Append to this %s
ar: الحاق الى %s

en: Append to this column
ar: إلحاق لهذا العمود

en: Application Image
ar: صورة التطبيق

en: Application Image icon
ar: ايكونة صورة تطبيق

en: Apply presets only
ar: تطبيق للاعدادت السابقة التجهيز فقط

en: Apply templates only
ar: تطبيق للقوالب فقط ؟

en: Arbitrary text or HTML
ar: نص أو HTML

en: Archives
ar: الأرشيف

en: Are you sure that you want to remove all your data?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة جميع البيانات الخاصة بك؟

en: Are you sure you want to convert to new version?
ar: هل انت متاكد انك تود التحويل للاصدار الاحدث؟

en: Are you sure you want to delete the shortcode's param?
ar: هل متاكد انك تود حذف هذه؟

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
ar: هل أنت متأكد من الحذف؟

en: Are you sure you want to reset to defaults?
ar: هل انت متاكد انك تود الرجوع الى الافتراضي؟

en: Arrow
ar: سهم

en: Arrow icon
ar: ايكونة اسهم

en: Arrows color
ar: لون السهام

en: Arrows design
ar: تصميم السهام

en: Arrows will be displayed inside or outside grid.
ar: سيتم عرض السهام داخل أو خارج الشبكة.

en: Articles with headings
ar: مقالات مع عناوين كبيرة

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Asterisk icon
ar:  ايكونة Asterisk

en: Attribute
ar: سمة

en: Author
ar: المؤلف

en: Auto
ar: تلقائي

en: Auto rotate
ar: تدوير تلقائي

en: Auto rotate slides
ar: تدوير الشرائح بشكل آلى

en: Auto rotate slides each X seconds.
ar: يتم تدوير الشريحة بشكل ألي كل X ثانية

en: Auto rotate tabs each X seconds.
ar: تدوير تلقائي كل X ثانية

en: Autoplay
ar: التشغيل التلقائي

en: Autoplay delay
ar:  تأخير التشغيل التلقائي

en: Backend Editor
ar: محرر خلفي

en: Backend editor
ar: محرر خلفى

en: Background
ar: خلفية

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background shape
ar: رمز الخلفية

en: Balloon Buzz
ar: تأثير Balloon Buzz

en: Balloon Buzz icon
ar:  ايكونة Balloon Buzz

en: Balloon Facebook icon
ar:  ايكونة Balloon Facebook

en: Balloon Twitter icon
ar: أيقونة تويتر بالون

en: Balloon icon
ar:  ايكونة البالون

en: Bar
ar: شريط

en: Bar custom background color
ar: لون الخلفية المخصصة

en: Bar custom text color
ar: لون النص المخصص

en: Basic grid: Default
ar: الشبكة الأساسية: افتراضي

en: Basic grid: Fade with side content
ar: الشبكة الأساسية: تلاشي مع المحتوي الجانبي

en: Basic grid: Go top slideout
ar: الشبكة الأساسية: الذهاب الى slideout

en: Basic grid: No animation
ar: الشبكة الأساسية: بدون تأثير حركي

en: Basic grid: Scale in with rotation
ar: الشبكة الأساسية: مقياس مع التناوب

en: Basic grid: Slide bottom with icon
ar: الشبكة الأساسية: شريحة سفلية مع ايقونة

en: Basic grid: Slide from left
ar: الشبكة الأساسية: الشريحة من اليسار

en: Basic grid: Slide from top
ar: الشبكة الأساسية: الشريحة من أعلى

en: Basic grid: Text first
ar: شبكة أساسية: النص الأول

en: Basic grid: Vertical flip
ar: الشبكة الأساسية: انعكاس عمودي

en: Battery
ar: بطارية

en: Battery icon
ar: ايكونة بطارية

en: Before applying for support please make sure you understand the rules of support and go through all steps described and listed in <a href="%s" target="_blank">Support Policy</a> in order to get your issues solved as soon as possible.
ar: قبل التقدم بطلب الدعم من فضلك تأكد من فهم قواعد وشروط الدعم ويرجي مراجعة جميع الخطوات المذكورة والواردة في <a href=" %s " target="_blank"> اتفاقية شروط الدعم </A> من أجل الحصول على حل المشاكل الخاصة بك في أقرب وقت ممكن.

en: Before title
ar: قبل العنوان

en: Best Selling Products
ar: المنتجات الأكثر رواجاً

en: Big image
ar: صورة كبيرة

en: Billing address city
ar: مدينة عنوان الفوترة

en: Billing address country
ar: بلد عنوان الفوترة

en: Binocular
ar: مجهر

en: Binocular icon
ar: ايقونة مجهر

en: Black
ar: أسود

en: Black & White
ar: أبيض وأسود

en: Blank space with custom height
ar: مساحة فارغة مع ارتفاع مخصص

en: Blue
ar: أزرق

en: Bookmark
ar: علامة

en: Bookmark icon
ar: ايكونة المفضلات

en: Border
ar: حد

en: Border color
ar: لون الحد

en: Border color.
ar: لون الحدود

en: Border radius
ar: استدارة الحدود

en: Border style
ar: نمط الإطار

en: Border width
ar: عرض الحد

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Bottom to top
ar: من الأسفل للأعلى

en: Box controls
ar: عناصر تحكم الصندوق

en: Bubble
ar: فقاعة

en: Build custom query according to <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts">WordPress Codex</a>.
ar: بناء الاستعلامات المخصصة بناء على <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts">WordPress Codex</a>.

en: Build query
ar: إنشاء الاستعلام

en: Builder
ar: منشئ النماذج

en: Button
ar: زر

en: Button color
ar: زر الالوان

en: Button icon
ar: ايكونة الزر

en: Button position
ar: وضع الزر واتجاهه

en: Button size
ar: حجم الزر

en: Button style
ar: نمط الزر

en: Button type
ar: نوع الزر

en: By default content elements "stack" one on top other when screen size is smaller than 768px. Change the value to change "stacking" size.
ar: افتراضيا عناصر المحتوى  "stack" ​​ستظهر فوق بعضها البعض عند حجم الشاشات الاصغر من 768px , يمكنك تغير القيمة لمساحة "stacking"

en: CSS
ar: كود CSS

en: CSS Animation
ar: تاثيرات الـ CSS

en: CSS box
ar: صندوق CSS

en: Calendar
ar: التقويم

en: Call to Action
ar: الازرار التفاعلية

en: Call to Action Page
ar: صفحة تفاعلية (Call to Action)

en: Call to Action section
ar: قسم تفاعلي Call to Action

en: Call to action background color
ar: لون خلفية الزر

en: Camcorder
ar: ايكونة تسجيل الفيديو

en: Camcorder icon
ar: ايكونة تسجيل الفيديو

en: Camera
ar: كاميرا

en: Camera icon
ar: ايكونة كاميرا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel all changes and return to WP dashboard
ar: الغاء كل التغيرات والرجوع الى لوحة التحكم

en: Caption
ar: المقتطف

en: Carousel content
ar: محتوى متحرك

en: Carousel size
ar: حجم شرائح التمرير

en: Cart
ar: عربة التسوق

en: Catch visitors attention with CTA block
ar: جذب انتباة الزائر مع كتلة CTA

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Category
ar: تصنيف

en: Category:
ar: بدون تصنيف

en: Center
ar: المنتصف

en: Centre description
ar: وصف بالمنتصف

en: Centre description with image
ar: وصف بالمنتصف مع صورة

en: Change default horizontal spacing between columns, enter new value in pixels.
ar: تغير المسافة الافقية بين الاعمدة، أدخل قيمة جديدة بالبكسل.

en: Change default vertical spacing between content elements (Example: 20px).
ar: تغير التباعد العمودي بين محتوي العناصر (مثال: 20px).

en: Change layout
ar: تغير التخطيط

en: Change particular row layout manually by specifying number of columns and their size value.
ar: قم بتغير النسب بشكل يدوي حتى تحصل على التخطيط الذي ترغب

en: Change title of the current %s (Note: changes may not be displayed in a preview, but will take effect after saving page).
ar: تغير العنوان الحالي لـ %s (تنبية : التغيرات ربما لن تظهر في المعاينة لكن سيتم حفظها وتشغيلها بالصفحة).

en: Chart
ar: خُطاطة، رسم بياني

en: Chart icon
ar: ايكونة التخطيط

en: Chart pie
ar: ايكونة الرسم البياني

en: Chart pie icon
ar: ايكونة الرسم البياني

en: Charts section
ar: قسم مخططات بيانات

en: Checkout
ar: التخليص والدفع

en: Chess Grid
ar: عناصر شبكة شطرنج

en: Chevron
ar: شارة الرتبة

en: Choose Backend or Frontend editor.
ar: اختيار محرر خلفي او محرر الواجهه

en: Choose previously created contact form from the drop down list.
ar: اختر نموذج اتصال مصمم من قبل من القائمة المنسدله

en: Choose previously created ninja form from the drop down list.
ar: اختر نموذج تم صنعة مسبقا بواسطة نماذج ninja form من القائمة المنسدلة

en: Circle
ar: دائرة

en: Classic
ar: تقليدي

en: Classic Black
ar: اسود كلاسيكي

en: Classic Blue
ar: أزرق كلاسيكي

en: Classic Green
ar: اخضر كلاسيكي

en: Classic Grey
ar: رمادي كلاسيكي

en: Classic Orange
ar: برتقالي  كلاسيكي

en: Classic Red
ar: احمر كلاسيكي

en: Classic Turquoise
ar: فيروزي قديم

en: Click edit button to change this text.
ar: اضغط زر التحرير لتغيير هذا النص

en: Click here and start typing...
ar: انقر هنا وابدأ بالكتابة...

en: Clock
ar: ساعة

en: Clock icon
ar: ايكونة الساعه

en: Clone %s
ar: استنساخ %s

en: Clone this %s
ar: استنساخ هذه %s

en: Clone this row
ar: نسخ هذا الصف

en: Close
ar: إغلاق

en: Close panel
ar: إغلاق اللوحة

en: Closed
ar: مغلق

en: Collapsible content panels
ar: لوحات محتوى للطي Collapsible

en: Color
ar: اللون

en: Column
ar: عمود

en: Column background color
ar: لون خلفية العمود

en: Column background image
ar: صورة خلفية العمود

en: Columns
ar: أعمدة

en: Columns count
ar: عدد الاعمدة

en: Comma separated categories names
ar: فصل الاقسام بعلامة الفاصلة

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: Complex news layout
ar: تخطيط اخبار معقد

en: Complex news layout II
ar: تخطيط اخبار معقد II

en: Confirm deleting "{template_name}" template, press Cancel to leave. This action cannot be undone.
ar: تاكيد حذف "{template_name}"قالب, اضغط الغاء للرحيل. هذا الاجراء لا يمكن استعادته مرة اخرى

en: Congratulations! You are about to use most powerful time saver for WordPress ever - page builder plugin with Frontend and Backend editors by WPBakery.
ar: تهانينا ! :) انت الان على وشك استخدام افضل محرر للووردبريس بدون منازع سوف يساعدك بشكل كامل لتحرير الصفحات وتحرير التدوينات بعدة طرق سهلة وبسيطة - تعريب هذه الاضافة  بواسطة  شركة تعريب لتعريب القوالب والمنصات البرمجية هذه الاضافة بواسطة WPBakery

en: Contact Form 7
ar: نموذج للاتصال 7

en: Contain
ar: يحتوى

en: Content
ar: المحتوى

en: Content param can not be added manually, please use checkbox.
ar: لا يمكن إضافة محتوى المعلمة يدويا، يرجى استخدام مربع ادخال.

en: Content position
ar: وضع المحتوى

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Control Elements
ar: عناصر التحكم

en: Control access rights to templates and predefined templates. Note: "Apply templates only" restricts users from saving new templates and deleting existing.
ar: السيطرة على حقوق الوصول إلى القوالب وقوالب معدة مسبقا. ملاحظة: \ "تطبيق للنماذج فقط " يقيد المستخدمين من حفظ قوالب جديدة وحذف القائمة.

en: Control user access to Grid Builder and Grid Builder Elements.
ar: التحكم في وصول المستخدم إلى منشئ الشبكة وعناصر منشئ الشبكة.

en: Control user access to content elements.
ar: التحكم في وصول المستخدم لعناصر المحتوي

en: Country
ar: الدولة

en: Cover
ar: غلاف

en: Create WordPress loop, to populate content from your site.
ar: إنشاء حلقة وردبريس، لتجميع المحتوى من موقع الويب الخاص بك.

en: Crunching...
ar: انهيار....

en: Currency
ar: العملة

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom Border Color
ar: لون حدود مخصصة

en: Custom CSS
ar: اكود Css مخصصة

en: Custom CSS settings
ar: خيارات اعدادات CSS

en: Custom Color
ar: لون مخصص

en: Custom Field
ar: حقل مخصص

en: Custom Heading
ar: عناوين مخصصة

en: Custom Menu
ar: قائمة مخصصة

en: Custom background color
ar: لون خلفية مخصصة

en: Custom color
ar: لون مخصص

en: Custom field
ar: حقل مخصص

en: Custom fields data from meta values of the post.
ar: حقوق بيانات مخصصة من قيم الميتا للتدوينة

en: Custom fonts
ar: خطوط مخصصة

en: Custom layout
ar: تخطيط مخصص

en: Custom link target
ar: رابط هدف مخصص

en: Custom links
ar: رابط مخصص

en: Custom menus not found. Please visit <b>Appearance > Menus</b> page to create new menu.
ar: لم يتم العثور على قوائم مخصصة. يرجى زيارة <b> المظهر> القوائم </b> الصفحة لإنشاء قائمة جديدة.

en: Custom query
ar: استعلام مخصص

en: Custom row layout
ar: تخطيط صف مخصص

en: Custom separator color for your element.
ar: لون مخصص للفاصل

en: Custom text
ar: نص مخصص

en: Custom text color
ar: تخصيص لون نص

en: Customer API
ar: API العملاء

en: Customer Note
ar: ملاحظات العميل:

en: Customize teaser block design to overwrite default settings used in "Carousel" content element.
ar: تخصيص كتلة تصميم teaser  سوف يقوم بالكتابة على الاعدادات المستخدمة في عناصر محتوي "Carousel"

en: Darken
ar: معتم

en: Data Settings
ar: اعدادات البيانات

en: Data source
ar: مصدر البيانات

en: Date
ar: التاريخ

en: Default
ar: الافتراضى

en: Default Templates
ar: القوالب الافتراضية

en: Default state
ar: وضع افتراضى

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Default value from width attribute
ar: القيمة الافتراضية من مساحة عرض السمة

en: Default value or list of values for dropdown type (Note: separate by comma).
ar: القيمة الافتراضية او القائمة للقيم لنوع القائمة المنسدلة (ملاحظة: افصلها بفواصل).

en: Delete
ar: حذف

en: Delete %s
ar: حذف %s

en: Delete template
ar: حذف القالب

en: Delete this %s
ar: حذف هذا %s

en: Delete this column
ar: حذف العمود

en: Delete this grid item
ar: حذف هذا العنصر

en: Delete this param
ar: حذف هذه العنصر

en: Delete this row
ar: حذف هذا الصف

en: Deprecated
ar: عدد القوالب التي يمكن أن تلائم منطقة عمود التقدم في نسق النشاط (ملغاة)

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: الوصف

en: Description Page
ar: صفحة وصف

en: Description with accordion
ar: وصف مع قائمة اكورديون

en: Description with buttons
ar: الوصف مع ازرار

en: Description with gallery
ar: وصف مع معرض صور

en: Description with headings
ar: وصف مع عناوين هيدنج

en: Description with round images
ar: وصف مع صورة دائرية

en: Description with success message
ar: وصف مع رسالة نجاح

en: Description with thumbnails
ar: وصف مع صور مصغرة

en: Description:
ar: تفاصيل الوظيفة:

en: Design
ar: تصميم

en: Design Options
ar: خيارات التصميم

en: Design Options could not be saved
ar: تعذر حفظ خيارات التصميم

en: Design Options successfully saved.
ar: تم حفظ  الخيارات للتصميم بنجاح

en: Designates the ascending or descending order. More at %s.
ar: يعين ترتيب تصاعدي أو تنازلي. المزيد %s

en: Designates the ascending or descending order. More at %s. Default by ASC
ar: يعين ترتيب تصاعدي أو تنازلي. المزيد %s  الافتراضيASC

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Development
ar: التطوير

en: Device
ar: جهاز

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable Classic editor
ar: تعطيل المحرر الكلاسيكي

en: Disable content elements from "stacking" one on top other on small media screens (Example: mobile devices).
ar: تعطيل عناصر المحتوى من "stacking" بالاعلى بشاشة الوسائط الصغيرة (مثال : اجهزة الجوال)

en: Disable keyboard interactions?
ar: تعطيل تفاعلات لوحة المفاتيح؟

en: Disable responsive content elements
ar: تعطيل عناصر تحجيم المحتوى

en: Disabled
ar: معطل

en: Display Form Description
ar: اظهار وصف النماذج

en: Display Form Title
ar: عرض عنوان النموذج

en: Display Style
ar: تنسيق الظهور

en: Display icon on call to action element border.
ar: اظهار ايقونة على حدود عنصر الزر التفاعلي

en: Display item author if available?
ar: عرض كاتب العنصر إذا كان متوفرا؟

en: Display item date?
ar: عرض تاريخ العنصر؟

en: Display options
ar: خيارات العرض

en: Display order
ar: ترتيب العرض

en: Display post date?
ar: عرض تاريخ التدوينة؟

en: Display product categories loop
ar: عرض اصناف المنتجات

en: Display products set as "featured"
ar: عرض المنتجات المميزة

en: Displays the cart contents
ar: يعرض محتويات السله

en: Displays the checkout
ar: يعرض صفحة الدفع

en: Do not fill content area with color.
ar: لا تملأ مساحة المحتوى باللون

en: Do not fill content area?
ar: لا تملأ منطقة المحتوى؟

en: Document Excel
ar: مستند Excel

en: Document Excel icon
ar: رمز وثيقة اكسيل

en: Document Image
ar: رمز وثيقة صورة

en: Document Image icon
ar: رمز وثائق الصور

en: Document Music
ar: رمز وثائق الموسيقى

en: Document Music icon
ar: بمز وثائق الموسيقى

en: Document Office
ar: رمز وثائق الاوفيس

en: Document Office icon
ar: رمز وثائق الاوفيس

en: Document PDF
ar: رمز وثيقة PDF

en: Document PDF icon
ar: رمز وثيقة PDF

en: Document Powerpoint
ar: رمز وثيقة باور بوينت

en: Document Powerpoint icon
ar: رمز وثيقة بوربوينت

en: Document Word
ar: مستند Word

en: Document Word icon
ar: رمز مستند Word

en: Don't know where to start? Visit our %s.
ar: لا أعرف من أين تبدأ؟ قم بزيارة %s

en: Done
ar: تم

en: Double block (no animation)
ar: كتلة مزدوجة (بدون تأثير حركي)

en: Drag and drop me in the column
ar: اسحب وافلتنى لاي مكان تريد

en: Drag row to reorder
ar: سحب الصف لتسجيلة

en: Drag to move %s
ar: سحب ونقل الى %s

en: Drag to reorder
ar: اسحب لإعادة ترتيب

en: Dream
ar: حلم

en: Drop down example
ar: مثال لقائمة منسدلة

en: Dropdown
ar: قائمة منسدلة

en: Duration of animation between slides (in ms).
ar: الفترة بين كل حركة واخرى بين الشرائح (in ms)

en: Edit
ar: تعديل

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Edit Elements
ar: تحرير العناصر

en: Edit Grid template
ar: تحرير قالب الشبكة

en: Edit only
ar: تعديل فقط

en: Edit this %s
ar: تحرير هذا %s

en: Edit this column
ar: تحرير هذا العمود

en: Edit this grid item
ar: تحرير عنصر الشبكة

en: Edit this row
ar: تحرير هذا الصف

en: Element
ar: عنصر

en: Element ID
ar: ID  العنصر

en: Element Presets
ar: عنصر المسبقة

en: Element settings
ar: خيارات العناصر

en: Element tag
ar: علامة العنصر

en: Element width
ar: مساحة عرض العنصر

en: Elements
ar: العناصر

en: Elements bottom margin
ar: عناصر الهامش السفلى

en: Embed YouTube/Vimeo player
ar: تضمين مشغل يوتيوب / فيمو

en: Empty Space
ar: مساحة فارغة

en: Empty section. Edit page to add content here.
ar: قسم فارغ قم بتحرير الصفحة واضف محتوى هنا

en: Empty tab. Edit page to add content here.
ar: قسم فارغ قم بتحرير الصفحة واضف محتوى هنا

en: Empty title
ar: عنوان فارغ

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable AJAX submission?
ar: تمكين تقديم AJAX؟

en: Enable AJAX?
ar: تمكين AJAX ؟

en: Enable Google fonts.
ar: تفعيل خطوط جوجل؟

en: Enable autoplay mode.
ar: تمكين وضع التشغيل التلقائي.

en: Enable custom teaser
ar: تمكين  teaser  مخصص

en: Enable the use of custom design options (Note: when checked - custom css file will be used).
ar: تمكين استخدام خيارات التصميم حسب الطلب (ملاحظة: اذا تم الاختيار - اكواد css المخصصة سوف يتم استخدامها).

en: Enabled
ar: مفعل

en: Enabled and default
ar: تمكين والافتراضي

en: Enter List of Products
ar: إدخال قائمة من المنتجات

en: Enter URL if you want this image to have a link (Note: parameters like "mailto:" are also accepted).
ar: إدخال URL إذا كنت تريد هذه الصورة وصلة (ملاحظة: المعلمات مثل \ "mailto:" مقبولة ).

en: Enter accordion section title.
ar: ادخل العنوان

en: Enter active section number (Note: to have all sections closed on initial load enter non-existing number).
ar: أدخل رقم القسم النشط (ملاحظة: ليتم غلق جميع الاقسام في التحميل الاولي ادخل رقم غير موجود ).

en: Enter button link.
ar: رابط الزر

en: Enter categories by names to narrow output (Note: only listed categories will be displayed, divide categories with linebreak (Enter)).
ar: ادخال الاقسام بالاسماء مع ملاحظة ان قائمة الاقسام فقط سوف يتم ظهورها , برجاء الضغط علي زر الادخال انتر بعد كل قسم

en: Enter categories, tags or custom taxonomies.
ar: ادخل الاقسام والوسوم او الاصناف المخصصة

en: Enter categories, tags won't be shown in the filters list
ar: ادخال الاقسام والوسوم التي لا ترغب في عرضها في قائمة التصفية

en: Enter custom CSS (Note: it will be outputted only on this particular page).
ar: أدخل CSS مخصصة (ملاحظة:سيتم تشغيل الاكواد في هذه الصفحة فقط).

en: Enter custom field name to retrieve meta data value.
ar: أدخل اسم الحقل المخصص لاسترداد قيمة البيانات الوصفية.

en: Enter custom height.
ar: أدخل الطول المخصص.

en: Enter custom key.
ar: أدخل مفتاح مخصص.

en: Enter custom layout for your row
ar: أدخل تخطيط مخصص للصف الخاص بك

en: Enter description for parameter.
ar: أدخل وصف للمعلمة.parameter.

en: Enter empty space height (Note: CSS measurement units allowed).
ar: أدخل ارتفاع مساحة فارغة (ملاحظة: وحدات القياس ل CSS مسموح بها ).

en: Enter external link for each gallery image (Note: divide links with linebreaks (Enter)).
ar: أدخل رابط خارجي لكل معرض الصور (ملاحظة: اضغط زر انتر بعد كل رابط

en: Enter font size.
ar: حجم الخط

en: Enter foo value.
ar: ادخل قيمة الـ foo

en: Enter image size (Example: "thumbnail", "medium", "large", "full" or other sizes defined by theme). Alternatively enter size in pixels (Example: 200x100 (Width x Height)).
ar: أدخل حجم الصورة (مثال: "thumbnail", "medium", "large", "full"  أو أحجام أخرى يحددها القالب). بدلا من ذلك إدخال حجم بالبكسل (مثال: 200x100 (العرض × الارتفاع)).

en: Enter image size (Example: "thumbnail", "medium", "large", "full" or other sizes defined by theme). Alternatively enter size in pixels (Example: 200x100 (Width x Height)). Leave parameter empty to use "thumbnail" by default.
ar: أدخل حجم الصورة (مثال: "thumbnail", "medium", "large", "full" أو أحجام أخرى يحددها قالبك). بدلا من ذلك إدخال حجم بالبكسل (مثال: 200x100 (العرض × الارتفاع)). ترك المعلمة فارغة لاستخدام \ "مصغرة " افتراضيا.

en: Enter image size in pixels. Example: 200x100 (Width x Height).
ar: أدخل حجم الصورة بالبكسل. مثال: 200x100 (العرض × الارتفاع).

en: Enter image size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size.
ar: أدخل حجم الصورة. مثال:  thumbnail, medium, large, full أو أخرى يحددها قالبك الحالي. بدلا من ذلك إدخال حجم الصورة بالبكسل: 200x100 (العرض × الارتفاع). ترك فارغا لاستخدام \ "مصغرة " الحجم.

en: Enter image size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size. If used slides per view, this will be used to define carousel wrapper size.
ar: أدخل حجم الصورة. مثال:  thumbnail, medium, large, full أو أخرى يحددها قالبك الحالي. بدلا من ذلك إدخال حجم الصورة بالبكسل: 200x100 (العرض × الارتفاع). اتركها فارغة لاستخدام الحجم thumbnail,

en: Enter label for pie chart (Note: leaving empty will set value from "Value" field).
ar: أدخل تسمية الرسم البياني (ملاحظة: اذا تركتها فارغة سوف يتم ضبطها من قيمة الحقل )

en: Enter label to display before key value.
ar: أدخل تسمية لعرض قبل قيمة المفتاح.

en: Enter line height.
ar: أدخل ارتفاع الخط.

en: Enter link to video (Note: read more about available formats at WordPress <a href="%s" target="_blank">codex page</a>).
ar: أدخل رابط لفيديو (ملاحظة: قراءة المزيد حول التنسيقات المتاحة في ووردبرس <a href=" %s " target="_blank">codex page</a>).

en: Enter links for each slide (Note: divide links with linebreaks (Enter)).
ar: إدخال وصلات لكل شريحة (ملاحظة: ادخل زر الادخال بعد كل رابط )

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
ar: إدخال وصلات لكل شريحة هنا. تقسيم الروابط مع الفواصل عبر الضغط على زر (إدخال).

en: Enter map height (in pixels or leave empty for responsive map).
ar: أدخل ارتفاع الخريطة (بالبكسل أو ترك فارغا لخريطة مستجيبة).

en: Enter measurement units (Example: %, px, points, etc. Note: graph value and units will be appended to graph title).
ar: أدخل وحدات القياس (مثال %, px، نقاط، الخ. ملاحظة: سيتم إلحاق  وحدات قيمة الرسم البياني إلى عنوان الرسم البياني).

en: Enter number of comments to display.
ar: أدخل عدد من التعليقات لعرضه.

en: Enter number of posts to display.
ar: أدخل عدد من التدوينات لعرضه.

en: Enter number of slides to display (Note: Enter "All" to display all slides).
ar: أدخل عدد من الشرائح لعرض (ملاحظة: إدخال  "All"  لعرض كافة الشرائح).

en: Enter number of slides to display at the same time.
ar: أدخل عدد من الشرائح لعرضه في نفس الوقت.

en: Enter optional ID. Make sure it is unique, and it is valid as w3c specification: %s (Must not have spaces)
ar: أدخل ID اختياري. تأكد من أنها فريدة من نوعها، وأنها صحيحة وتخضع لمعاير w3c  %s (يجب أن لا يكن لديك مسافات)

en: Enter optional row ID. Make sure it is unique, and it is valid as w3c specification: %s (Must not have spaces)
ar: أدخل ID الصف اختياري. تأكد من أنها فريدة من نوعها، وأنها صحيحة وتخضع لمعاير w3c  %s (يجب أن لا يكن لديك مسافات)

en: Enter page IDs to be excluded (Note: separate values by commas (,)).
ar: أدخل ID  الصفحة للاستبعاد (ملاحظة: افصل القيم بعلامة الفاصلة  (,)).

en: Enter page/posts IDs to display only those records (Note: separate values by commas (,)). Use this field in conjunction with "Post types" field.
ar: ادخل هوية الصفحة او التدوينات لعرضها في السجلات (ملاحظة / افصل القيم بعلامة الفاصلة (,)) استخدم هذا الحقل بالتعاون مع حقل "Post types"

en: Enter row ID (Note: make sure it is unique and valid according to <a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).
ar: أدخل معرف صف (ملاحظة: تأكد من أنها فريدة من نوعها وصالحة وفقا ل<a href=" %s " target="_blank"> W3C مواصفات </A>).

en: Enter section ID (Note: make sure it is unique and valid according to <a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).
ar: ادخل ID القسم  (ملاحظة : يرجي ان يكون غير مكرر وغير مستخدم من قبل ويكون متوافق مع <a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).

en: Enter section number to be active on load or enter "false" to collapse all sections.
ar: ادخل رقم القسم لتنشيطه عند التحميل او ادخل "false" لطي القسم كاملاً

en: Enter section title (Note: you can leave it empty).
ar: أدخل عنوان القسم  (ملاحظة: يمكنك تركه فارغا).

en: Enter template name you want to save.
ar: أدخل اسم القالب الذي تريد حفظة.

en: Enter text content.
ar: أدخل محتوى النص.

en: Enter text for heading line.
ar: إدخال النص

en: Enter text for image caption.
ar: إدخال النص لصورة توضيحية.

en: Enter text for subheading line.
ar: إدخال نص لخط فرعي.

en: Enter text on the button.
ar: إدخال نص على الزر.

en: Enter text used as title of bar.
ar: أدخل النص المستخدم كعنوان لشريط.

en: Enter text used as widget title (Note: located above content element).
ar: إدخال نص لاستخدامة للودجيت

en: Enter the RSS feed URL.
ar: أدخل URL تغذية RSS.

en: Enter thumbnail size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height) .
ar: أدخل حجم الصور المصغرة. مثال: المصغرة والمتوسطة، والأحجام الكبيرة، كاملة أو أخرى يحددها قالبك الحالي. بدلا من ذلك إدخال حجم الصورة بالبكسل: 200x100 (العرض × الارتفاع).

en: Enter title for chart area.
ar: عنوان منطقة المخطط

en: Enter title for chart dataset.
ar: أدخل عنوان للتخطيط البيانات.

en: Enter title of tab.
ar: أدخل عنوان التبويب.

en: Enter title of toggle block.
ar: أدخل عنوان كتلة تبديل.

en: Enter valid shortcode (Example: [my_shortcode first_param="first_param_value"]My shortcode content[/my_shortcode]).
ar: ادخل رمز قصير صحيح  (مثال: [my_shortcode first_param = \ "first_param_value "] محتوي اكوادي المختصرة [/ my_shortcode]).

en: Enter value for area.
ar: أدخل قيمة للمنطقة.

en: Enter value for graph (Note: choose range from 0 to 100).
ar: أدخل قيمة الرسم البياني (ملاحظة: اختيار مجموعة 0-100).

en: Enter value in seconds. Set -1 to disable autoplay.
ar: أدخل قيمة في ثوان. ادخل -1 لتعطيل التشغيل التلقائي.

en: Enter value of bar.
ar: أدخل قيمة من شريط.

en: Enter values for axis (Note: separate values with ";").
ar: إدخال قيم axis (ملاحظة: افصل بينهما ب ";").

en: Enter values for graph - value, title and color.
ar: أدخل قيم الرسم البياني - قيمة، والعنوان واللون.

en: Enter your HTML content.
ar: ادخل محتوى HTML

en: Enter your JavaScript code.
ar: ادخل كود الجافا سكريبت الخاص بك

en: Enter your content.
ar: ادخل المحتوى

en: Entries from any RSS or Atom feed
ar: استيراد التدوينات من خلاصة RSS أو Atom

en: Error
ar: خطأ

en: Error Classic
ar: رسالة خطأ تقليدي

en: Error while applying filter to the image. Check your server and memory settings.
ar: خطأ أثناء تطبيق مرشح للصورة. تحقق من إعدادات الخادم والذاكرة الخاصة بك.

en: Error while saving template.
ar: خطأ أثناء حفظ القالب.

en: Error! Can't connect to filesystem
ar: خطأ! لا يمكن الاتصال بنظام الملفات

en: Error. Please try again.
ar: خطأ من فضلك حاول مرة اخرى

en: Excerpt
ar: المقتطف

en: Excerpt or manual excerpt
ar: مقتطفات أو مقتطفات يدوي

en: Exclude
ar: استبعاد

en: Exclude from filter list
ar: استبعاد من قائمة التصفية

en: Exclude posts, pages, etc. by title.
ar: استبعاد التدوينات، الصفحات، وما إلى ذلك حسب العنوان.

en: Explanation
ar: الشرح

en: Extend Element
ar: تمديد العنصر

en: External link
ar: رابط خارجي

en: External links
ar: روابط خارجية

en: Extra class name
ar: اسم الفئة الإضافية

en: Extra large
ar: كبير جدًا

en: Extra small
ar: صغير جدا

en: Eye catching button
ar: زر Eye catching

en: Eye catching icons from libraries
ar: ايقونات Eye catching مع المكتبات

en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

en: FAQ in three columns
ar: اسئله شائعة مع 3 اعمدة

en: FAQ section
ar: قسم اسئلة شائعة

en: Facebook "Like" button
ar: زر اعجاب فيسبوك

en: Facebook Like
ar: اعجاب فيسبوك

en: Fade in
ar: ظهور تدريجي

en: Fading Entrances
ar: الإنتقال التدريجي

en: Fading Exits
ar: تلاشي تدريجي

en: Featered
ar: موقع Featered

en: Feature List
ar: قائمة مميزة

en: Featured
ar: مميزة

en: Featured Image
ar: الصورة البارزة

en: Featured image
ar: صورة مميزة

en: Featured products
ar: المنتجات المميزة

en: Features and articles
ar: مميزات مع مقالات

en: Features and charts
ar: مقالات مع بيانات

en: Features with full width promo
ar: مميزات مع برومو عريض

en: Features with video parallax
ar: مميزات مع فيديو براليكس

en: Field group
ar: مجموعة حقل

en: Field key name
ar: اسم حقل المفتاح

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الخانة

en: Field type for shortcode edit form.
ar: نموذج تعديل لنوع حقل لكود قصير

en: Field type is changed from "textarea_html" to "textarea", because it is already used by %s field. Textarea_html field's type can be used only once per shortcode.
ar: نوع الحقل تم تغيرة من "textarea_html" الى "textarea", لانه بالفعل مستخدم بواسطة %s . Textarea_html سيتم استخدامها مرة واحدة لكل كود مختصر

en: Filled
ar: مملوء

en: Filter
ar: انتقاء

en: Filter by
ar: العرض حسب

en: Filter size
ar: مرشح الحجم

en: Filter:
ar: المرشح:

en: Finish
ar: إنهاء

en: Finish Adding Images
ar: انهاء اضافة الصور

en: Fire
ar: ايكونة نار

en: Fire icon
ar: ايكونة نار

en: Five image layout
ar: تخطيط 5 صور

en: Flat
ar: مسطح

en: Flex slider fade
ar: تحريك متلاشي للشريحة

en: Flex slider slide
ar: تحريك مرن للشريحة

en: Flickr ID
ar: فليكر ID

en: Flickr Widget
ar: وجيت Flickr

en: Font Awesome
ar: خطوط فونت اوسيم

en: Font Family
ar: عائلة الخطوط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font style
ar: أسلوب الخط

en: Foo attribute
ar: السمة FOO

en: Forest
ar: غابة

en: Form
ar: نموذج

en: Fresh Blue
ar: أزرق جديد

en: From all categories
ar: من كل الاقسام

en: Frontend
ar: محرر الواجهه

en: Frontend editor
ar: المحرر المرئى

en: Frozen
ar: مُتجمد

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Full height hero section
ar: ارتفاع كامل مع قسم بارز

en: Full height parallax
ar: ارتفاع البرالكس الكامل

en: Full height row?
ar: ارتفاع كامل الان؟

en: Full height with transparent block
ar: ارتفاع كامل مع كتلة شفافة

en: Gallery type
ar: نوع المعرض

en: Gap
ar: مسافة بينية

en: General
ar: عام

en: General Information
ar: معلومات عامه

en: General Settings
ar: الإعدادات العامّة

en: Go bottom
ar: اذهب لاسفل

en: Go top
ar: اذهب لاعلى

en: Google Fonts preview
ar: معاينة خطوط جوجل

en: Google Maps
ar: خرائط جوجل

en: Google fonts subsets
ar: ضبط خطوط جوجل

en: Google maps
ar: خرائط جوجل

en: Google maps background color
ar: لون خلفية خرائط جوجل

en: Google+ Button
ar: جوجل +

en: Gravity Form
ar: نموذج Gravity

en: Green
ar: أخضر

en: Grey
ar: رمادى

en: Grid Builder
ar: منشئ النماذج

en: Grid Item
ar: عنصر شبكة Grid

en: Grid Templates
ar: تصميم الشبكة

en: Grid element settings
ar: اعدادات عناصر الشبكة

en: Grid element template
ar: قالب عناصر الشبكة

en: Grid elements per row
ar: عناصر الشبكة في كل صف

en: Grid gutter width
ar: مساحة عرض شبكة gutter

en: Grid template
ar: قوالب الشبكة

en: Grids content
ar: محتوى شبكات

en: Group
ar: المجموعة

en: Grumpy wizards make toxic brew for the evil Queen and Jack.
ar: سر النجاح مثل سر السعادة: ليس أن تفعل ما تحب، ولكن أن تحب ما تفعل

en: Guide tours
ar: دليل المساعدة

en: Guide tours are shown in VC editors to help you to start working with editors. You can see them again by clicking button above.
ar: دليل المساعدة سوف يظهر في المحرر لمساعدتك في بدء العمل واضافة المحتوي يمكنك ايضا مشاهدتة مرة اخري عبر الضغط على الزر اعلاة

en: Guides OFF
ar: التعليمات مغلقة

en: Guides ON
ar: التعليمات مفعلة

en: Hammer
ar: مطرقة

en: Hammer icon
ar: رمز المطرقة

en: Have a look how easy it is to work with grid element builder.
ar: ارايت كيفية السهولة في التعامل مع بناء عناصر الشبكات

en: Header section with features
ar: قسم هيدر مع خواص

en: Heading
ar: الترويسة

en: Heading for field in shortcode edit form.
ar: الترويسات للحقل في نموذج تحرير الكود المختصر

en: Heart
ar: قلب

en: Heart icon
ar: ايكونة قلب

en: Height
ar: الارتفاع

en: Height mode
ar: وضع الارتفاع

en: Hello World
ar: أهلاً بالعالم!

en: Help section
ar: قسم مساعدة

en: Helps with icons
ar: مساعدة مع ايقونات

en: Hey! I am first heading line feel free to change me
ar: مرحبا! هذا نص تجريبي يمكنك تحريره ترجمة الاضافة بواسطة شركة تعريب

en: Hidden
ar: مخفي

en: Hide empty
ar: اخفي الفارغ

en: Hide on device?
ar: اخفاء على جهاز ؟

en: Hide pagination control
ar: اخفاء ترقيم الصفحات

en: Hide panel
ar: إخفاء لوحة

en: Hide prev/next buttons
ar: اخفاء زر التالي السابق

en: Horizontal
ar: أفقيا

en: Horizontal flip in with fade
ar: انعكاس أفقي مع تلاشي تدريجي

en: Horizontal separator line
ar: خط افقي للفاصل

en: Horizontal separator line with heading
ar: خط افقي مع عنوان

en: Horizontal with count
ar: أفقي مع عداد

en: Hover background
ar: خلفية بالهوفر

en: Hover color
ar: لون الهوفر

en: Hover text
ar: نص الهوفر

en: How much columns grid
ar: مقدار أعمدة الشبكة

en: How much items per page to show
ar: عدد النتائج للصفحة

en: I am promo text. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ar: هذا نص تجريبي يمكنك تحرير اهلا وسهلا بك تم ترجمة هذه الاضافة بواسطة شركة تعريب لتعريب القوالب والمنصات البرمجية

en: I'm foo attribute
ar: انا السمة foo

en: I'm hello world
ar: مرحبا ايها العالم

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon Alignment
ar: محاذاة الايقونة

en: Icon alignment
ar: محاذاة الأيقونة

en: Icon color
ar: لون الأيقونة

en: Icon library
ar: مكتبة الايقونات

en: Icon size.
ar: حجم الأيقونة

en: Id
ar: المعرف

en: If "YES" pagination control will be removed
ar: إذا \ "YES " سيتم ازالة التحكم في ترقيم الصفحات

en: If "YES" part of the next slide will be visible on the right side
ar: إذا "YES " جزء من الشريحة التالية سوف تكون مرئية على الجانب الأيمن

en: If "YES" prev/next control will be removed
ar: إذا "YES " سيتم ازالة السابق والتالي

en: If checked row will be set to full height.
ar: اذا تم اختيارها سيتم ضبط الصف لاقصي ارتفاع

en: If checked, chart will have legend.
ar: اذا تم تفعيلها، سيكون التخطيط له مخطط بياني

en: If checked, chart will show values on hover.
ar: اذا تم تفعيلها، سيتم ظهور القيم عند مرور المؤشر على الرسم البياني

en: If checked, date will be displayed.
ar: اذا تم تفعيلها سيتم عرض التاريخ.

en: If checked, disables keyboard arrow interactions (Keys: Left, Up, Right, Down, Space).
ar: اذا تم تفعيلها، سيتم تعطيل لوحة المفاتيح للاسهم(مفاتيح: يسار، فوق، يمين، أسفل، مساحة).

en: If checked, it is allowed to collapse all sections.
ar: اذا تم تفعيلها سيتم فتح جميع الاقسام

en: If checked, pagination controls will be hidden.
ar: اذا تم تفعيلها ارقام الصفحات سيتم اخفاءها

en: If checked, part of the next slide will be visible.
ar: إاذا تم تفعيلها ، سيكون جزءا من الشريحة التالية مرئي

en: If checked, prev/next buttons will be hidden.
ar: اذا تم تفعيلها، ازرار السابق والتالي سيتم اخفائها

en: If checked, video will be used as row background.
ar: اذا تم تفعيلها، سيتم استخدام الفيديو كخلفية

en: If selected, title will be printed before the teaser text.
ar: اذا تم اختيارها سيتم طباعتها قبل تاثير الحركة

en: If you add this template, all your current changes will be removed. Are you sure you want to add template?
ar: إذا قمت بإضافة هذا القالب، سيتم إزالة كافة التغييرات الحالية. هل أنت متأكد أنك تريد إضافة القالب؟

en: If you close this window all shortcode settings will be lost. Close this window?
ar: اذا قمت باغلاق النافذه فان كل الاكواد المختصره لن تحفظ فهل تود حقا غلق النافذه ؟

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
ar: إذا كنت ترغب في نمط معين لعنصار المحتوى بشكل مختلف، قم باستخدام هذا الحقل لإضافة اسم فئة او النمط ثم قم بربطه بملف CSS الخاص بك.

en: Image
ar: الصورة

en: Image Carousel
ar: ناقل الصور

en: Image Gallery
ar: معرض الصور

en: Image alignment
ar: محاذاة الصورة

en: Image feed from Flickr account
ar: تغذية الصور من حساب فليكر

en: Image filter
ar: تصفية الصور

en: Image gallery with description
ar: صورة معرض صور مع وصف

en: Image grid
ar: صورة شبكة

en: Image link
ar: رابط الصورة

en: Image size
ar: حجم الصورة

en: Image source
ar: مصدر الصورة

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Images
ar: الصور:

en: Images with tab description
ar: صورة مع تبويب وصف

en: Important notice
ar: تنبيهات هامة

en: Include content param into shortcode
ar: اشمال محتوي البارم داخل الكود المختصر

en: Include only
ar: اشتمال فقط

en: Individual posts/pages
ar: فرديه مشاركات/صفحات

en: Info
ar: معلومات

en: Informational
ar: معلومات

en: Informational Classic
ar: معلومات تقليدية

en: Inherit from default
ar: وراثة من الافتراضي

en: Inherit from smaller
ar: الوراثة من الاصغر

en: Inherit:
ar: موروث :

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Inner Column
ar: العمود الداخلي

en: Inner Row
ar: صف داخلى

en: Input heading
ar: إدخال عنوان

en: Input meta key for grid ordering.
ar: مفتاح الميتا المدخلة في ترتيب الشبكة

en: Input product ID or product SKU or product title to see suggestions
ar: إدخال معرف المنتج أو المنتج SKU أو عنوان المنتج لرؤية الاقتراحات

en: Intro with features
ar: انترو مع مميزات

en: Invalid "Responsive max" value.
ar: قيمة غير صالحة "Responsive max".

en: Invalid Gutter value.
ar: قيمة غير صحيحة

en: Invalid Margin value.
ar: قمية هامش خاطئه

en: Is on sale
ar: تحت الخصم

en: Item
ar: السلع

en: Item Design
ar: تصميم البند

en: Item content
ar: محتوى البند

en: Items
ar: العناصر

en: Items per page
ar: البنود بكل صفحة

en: JavaScript Code
ar: كود جافا سكربت

en: Juicy pink
ar: وردي

en: Justify
ar: متساوي

en: Label
ar: العنوان

en: Label value
ar: قيمة التسمية

en: Landing Page
ar: صفحة الهبوط

en: Language
ar: اللغة

en: Large
ar: كبير

en: Large image
ar: صورة كبيرة

en: Large image (prettyPhoto)
ar: الصورة الكبيرة (prettyPhoto)

en: Large image with thumbnails
ar: صورة كبيرة مع مصغرات

en: Last modified date
ar: تاريخ اخر تعديل

en: Latest first
ar: الاحدث أولاً

en: Layer Slider
ar: طبقة الشريحة

en: LayerSlider ID
ar: معرف طبقة الشريحة ID

en: Layout mode
ar: نظام التخطيط

en: Lazy loading
ar: تحميل بطيئ

en: Left
ar: اليسار

en: Left to right
ar: من اليسار لليمين

en: Lets a user see the status of an order
ar: يتيح للمستخدم معرفة حالة النظام

en: Light
ar: الفاتح:

en: Line
ar: السطر

en: Line Chart
ar: خط الرسم البياني

en: Line and Bar charts
ar: الخط وشريط الرسوم البيانية

en: Line height
ar: ارتفاع الخط

en: Link
ar: رابط

en: Link Category
ar: تصنيف روابط

en: Link ID
ar: معرف الرابط (ID)

en: Link Target
ar: أين يفتح الرابط

en: Link rating
ar: تقييم الرابط

en: Link target
ar: هذف الرابط

en: Link text
ar: نص الوصلة

en: Link title
ar: عنوان الرابط

en: Link to
ar: رابط لـ:

en: Link to big image
ar: رابط للصورة الكبيرة

en: Link to bigger image
ar: رابط لصورة أكبر

en: Link to large image
ar: رابط لصورة كبيرة ؟

en: Link to post
ar: رابط للتدوينة

en: Link type.
ar: نوع الرابط

en: Links
ar: الراوبط

en: List all products on sale
ar: قائمة جميع المنتجات المعروضة للبيع

en: List best selling products on sale
ar: قائمة المنتجات الأكثر مبيعا  بالتخفيض

en: List of IDs
ar: قائمة او ID

en: List of product categories
ar: قائمة من فئات المنتجات

en: List of product taxonomy attribute
ar: قائمة السمة لتصنيف المنتج

en: List products with an attribute shortcode
ar: قائمة المنتجات مع اكواد قصيرة للسمات

en: List related products
ar: قائمة بالمنتجات ذات الصلة

en: Lists recent products
ar: قوائم المنتجات الأخيرة

en: Load More Button
ar: زر تحميل المزيد

en: Load more
ar: المزيد

en: Load more button
ar: تحميل المزيد من الازرار

en: Loading Font...
ar: يتم تحميل الخط ..

en: Loading Google Font failed
ar: فشل في تحميل خطوط جوجل

en: Loading, please wait...
ar: جارى التحميل برجاء الانتظار

en: Loading...
ar: جارى التحميل ...

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
ar: تسجيل الدخول/الخروج، الخلاصات وروابط ووردبريس

en: Loop pages?
ar: تكرار صفحات؟

en: Loop settings
ar: خيارات التكرار

en: Mail
ar: بريد

en: Mail icon
ar: ايكونة البريد

en: Main accent color
ar: لون تمييز الرئيسي

en: Main grid item
ar: البند الرئيسي الشبكة

en: Manage options
ar: ادارة الخيارات

en: Map Shortcode
ar: خريطة الاكواد المختصرة

en: Map and Contacts
ar: خرائط ونماذج اتصال

en: Map block
ar: قسم خريطة

en: Map embed iframe
ar: خريطة تضمين IFRAME

en: Map height
ar: ارتفاع الخريطة

en: Marketing
ar: التسويق

en: Masonry
ar: مخطط Masonry

en: Masonry Media Grid
ar: شبكة وسائط متعددة بتقنية Masonry

en: Masonry grid: Blur out
ar: شبكة Masonry : Blur out

en: Masonry grid: Default
ar: شبكة Masonry : افتراضي

en: Masonry grid: Fade in
ar: شبكة  Masonry : ظهور تدريجي

en: Masonry grid: Go top
ar: شبكة  Masonry : الذهاب لاعلى

en: Masonry grid: Icon slide out
ar: شبكة  Masonry :  أيقونة مع تحريك منزلق

en: Masonry grid: Overlay with rotation
ar: شبكة البناء: تراكب مع دوران

en: Masonry grid: Scale with rotation
ar: شبكة Masonry :  مقياس مع دوران

en: Masonry grid: Slide from left
ar: شبكة Masonry :  الشريحة من اليسار

en: Masonry grid: Slideo out from right
ar: شبكة Masonry :  Slideo الخروج من اليمين

en: Masonry grid: With side content
ar: شبكة Masonry: مع المحتوى جانبي

en: Masonry media grid from Media Library
ar: شبكة وسائط Masonry من مكتبة الوسائط

en: Masonry media: Bordered scale
ar: الوسائط Masonry:  تحجيم الحدود

en: Masonry media: Default
ar: وسائط Masonry : الافتراضي

en: Masonry media: Scale with content block
ar: الوسائط Masonry: تحجيم مع محتوى الكتلة

en: Masonry media: Scale with rotation light
ar: الوسائط Masonry: تحجيم مع استدارة دائرية

en: Masonry media: Simple blur with scale
ar: الوسائط Masonry: تججيم مع تأثير التلاشي

en: Masonry media: Simple overlay
ar: الوسائط Masonry: مع تأثير Simple overlay

en: Masonry media: Slide top
ar: الوسائط Masonry: اعلى الشريحة

en: Masonry media: Slide with title and caption
ar: الوسائط Masonry: مع عنوان وتسمية

en: Masonry media: Solid blur out
ar: الوسائط Masonry: مع تأثير Solid blur out

en: Media Grid
ar: شبكة الوسائط

en: Media gallery
ar: معرض الوسائط

en: Media grid from Media Library
ar: شبكة وسائط من مكتبة الوسائط

en: Media grid: Blur with content block
ar: شبكة الوسائط:  غائمة مع كتلة محتوى

en: Media grid: Bordered scale with title
ar: شبكة الوسائط:  حدود جدول مع التحجيم

en: Media grid: Default
ar: شبكة الوسائط : افتراضي

en: Media grid: Fade in with icon
ar: شبكة الوسائط: تلاشي او ظهور تدريجي مع ايقونة

en: Media grid: Horizontal flip with fade
ar: شبكة الوسائط: تلاشي مع انعكاس

en: Media grid: Scale in with icon
ar: شبكة الوسائط : تحجيم مع ايقونة

en: Media grid: Scale with rotation
ar: شبكة الوسائط: تحجيم مع دوران

en: Media grid: Simple overlay
ar: شبكة الوسائط: تراكب بسيط

en: Media grid: Slide in title
ar: شبكة الوسائط : شريحة مع عنوان

en: Media grid: Slide out caption
ar: شبكة الوسائط: تحريك بعيد من التسمية

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: Medium
ar: متوسط

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu order
ar: قائمة طلبات الشراء

en: Menu order/Page Order
ar: ترتيب القوائم / ترتيب الصفحات

en: Message Box
ar: صندوق رسالة

en: Message Box Presets
ar: خيار صندوق الرسالة

en: Message text
ar: نص الرسالة

en: Meta
ar: منوعات

en: Meta key
ar: مفتاح أعلى

en: Meta value
ar: قيمة الميتا

en: Meta value number
ar: رقم قيمة الميتا

en: Middle
ar: منتصف

en: Mini
ar: صغير جدا

en: Minimum width of 120px to display. If annotation is set to "inline", this parameter sets the width in pixels to use for button and its inline annotation. Default width is 450px.
ar: الحد الادنى لمساحة العرض هي 120px اذا تم تعين التنسيق الى  "inline" , هذا سيقوم بتغير مساحة العرض للاستخدام في الازرار , مساحة العرض الافتراضية هي 450px.

en: Mobile screen width
ar: عرض شاشة الموبايل

en: Modern
ar: عصري

en: Modified
ar: تم تعديلها

en: Move this %s
ar: سحب ونقل الى %s

en: My Account
ar: حسابي

en: My Templates
ar: قوالبي

en: My shortcodes
ar: اكوادى المختصرة

en: Name
ar: الاسم

en: Navigation width
ar: مساحة العرض للتنقل

en: New shortcode mapped from string!
ar: الرمز القصير الجديد المعين من سلسلة!

en: New template successfully saved.
ar: تم حفظ القالب الجديد

en: New window
ar: نافذه جديده

en: News list
ar: قائمة اخبار

en: Next
ar: التالي

en: Next tab
ar: التبويب التالى

en: Ninja Forms
ar: نماذج Ninja Forms

en: Nivo slider
ar: Nivo سلايدر

en: No
ar: لا

en: No Gravity forms found.
ar: Gravity لم يتم ايجاد نموذج

en: No Grid templates found
ar: لم يتم العثور على قوالب

en: No Grid templates found in Trash
ar: لم يتم العثور على أية قوالب في سلة المهملات

en: No Repeat
ar: بدون تكرار

en: No contact forms found
ar: لم يتم ايجاد نماذج اتصال

en: No count
ar: بدون عدد

en: No description
ar: لا يوجد وصف

en: No link
ar: لا روابط

en: No offset
ar: بدون ازاحة

en: No sliders found
ar: لم يتم العثور على سلايدرات

en: No title
ar: بدون عنوان

en: None
ar: لا شيء

en: Note: Featured image overwrites background image and color from "Design Options".
ar: تنبية: الصورة المميزة سوف ستظهر فوق صورة الخلفية واللون من"خيارات التصميم".

en: Nothing found.
ar: لم يتم ايجاد شئ

en: Notification box
ar: صندوق تنبيه

en: Number
ar: رقم

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Number of grid elements to displace or pass over.
ar: عدد عناصر الشبكة لترحيلها او تمريرها

en: Number of items to show per page.
ar: عدد العناصر المعروضة في كل صفحة

en: Number of links to show
ar: عدد الروابط المراد عرضها

en: Number of photos
ar: عدد الصور

en: Number of posts
ar: عدد المواضيع:

en: Official Support
ar: الدعم الفني

en: Offset
ar: إزاحة رأسية

en: On click action
ar: فوق مساحة click action

en: On post
ar: بالتدوينة

en: One
ar: عامود واحد

en: One, two or three?
ar: واحد ,اثنين او ثلاثة ؟

en: Open
ar: مفتوح

en: Open Design Options
ar: فتح خيارات التصميم

en: Open Iconic
ar: مكتبة Open Iconic

en: Open custom link
ar: فتح رابط مخصص

en: Open custom links
ar: فتح الروابط المخصصة

en: Open prettyPhoto
ar: فتح prettyPhoto

en: Options
ar: الخيارات

en: Orange
ar: برتقالي

en: Order
ar: الطلب:

en: Order Tracking Form
ar: نموذج تتبع الطلب

en: Order by
ar: ترتيب حسب

en: Order by post ID
ar: الترتيب حسب معرف التدوينة

en: Order count
ar: عدد الطلب

en: Order custom key
ar: مفتاح الطلب المخصص

en: Order fields
ar: ترتيب الحقول

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: Original
ar: الأصلى

en: Other
ar: غير ذلك

en: Outline
ar: الهيكل

en: Outline color
ar: لون المخطط

en: Output post title?
ar: اخراج عنوان اخر؟

en: Output raw HTML code on your page
ar: اخراج كود HTML في الصفحة الخاصة بك

en: Output raw JavaScript code on your page
ar: إخراج شفرة جافا سكريبت على الصفحة الخاصة بك

en: Outside Wrapper
ar: التفاف الخارجي

en: P.S. Learn more at our <a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a>.
ar: PS مزيد من المعلومات في موقعنا <a href="%s" target="_blank">قاعدة المعارف.</a>

en: Page ID
ar: رقم صفحة (ID)

en: Page Settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Page order
ar: ترتيب الصفحة

en: Page settings
ar: خيارات الصفحة

en: Page settings updated!
ar: تم تحديث اعدادات الصفحة!

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Pageable Container
ar: الحاوية القابلة للتجميع

en: Pageable content container
ar: الحاويات القابلة لتجميع المحتوى

en: Pages
ar: الصفحات

en: Pages only
ar: صفحات فقط

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Pagination Default
ar: ترقيم الصفحات افتراضي

en: Pagination Rounded
ar: ترقيم مستدير

en: Pagination Rounded Square
ar: ترقيم الصفحات بتأثير Rounded Square

en: Pagination color
ar: ترقيم ملون

en: Pagination style
ar: أسلوب ترقيم الصفحات

en: Parallax
ar: برالاكس

en: Param %s already exists. Param names must be unique.
ar: %s موجود بالفعل. يجب أن تكون أسماء المعلمة فريدة من نوعها.

en: Param name
ar:  اسم  Param

en: Parse Shortcode
ar: تحليل كود مختصر

en: Paste your CSS code
ar: ضع اكواد CSS

en: Payment method
ar: وسيلة الدفع

en: Per page
ar: للصفحة

en: Permalink to %s
ar: الوصلة الدائمة لـ%s

en: Pie
ar: مخطط دائري

en: Pie Chart
ar: الرسم البياني

en: Pie and Doughnut charts
ar: مخطط رسوم بيانية

en: Pink
ar: وردي

en: Pinterest
ar: بينتيريست

en: Pinterest button
ar: زر بينتيريست

en: Pixel
ar: بكسل

en: Place Contact Form7
ar: اضف نموذج اتصل بنا Form7

en: Place Gravity form
ar: وضع نموذج Gravity form

en: Place LayerSlider
ar: اضف LayerSlider

en: Place Ninja Form
ar: وضع نموذج Ninja Form

en: Place Revolution slider
ar: اضف شريحة Revolution slider

en: Place content elements inside the column
ar: وضع عناصر المحتوى داخل العمود

en: Place content elements inside the inner column
ar: وضع عناصر المحتوى داخل العمود الداخلي

en: Place content elements inside the inner row
ar: وضع عناصر المحتوى داخل الصف الداخلي

en: Place content elements inside the row
ar: ضع عناصر محتوي بداخل هذا الصف

en: Place icon on border?
ar: وضع أيقونة على الحدود؟

en: Play
ar: شغّل

en: Play icon
ar: ايكونة التشغيل

en: Please enter all required fields for params.
ar: الرجاء إدخال جميع الحقول المطلوبة للبارامس.

en: Please enter new section title
ar: برجاء ادخال اسم القسم الجديد

en: Please enter new tab title
ar: برجاء ادخال اسم التبويب الجديد

en: Please enter page title
ar: برجاء ادخال عنوان الصفحة

en: Please enter valid shortcode
ar: برجاء اضافة كود مختصر صحيح

en: Please enter valid shortcode tag.
ar: الرجاء ادخال رمز كود مختصر صحيح

en: Please enter valid shortcode to parse!
ar: الرجاء ادخال كود قصير صحيح لتحليلة

en: Please note: the "per_page" shortcode argument will determine how many products are shown on a page. This will not add pagination to the shortcode.
ar: يرجي ملاحظة ان الكود المختصر  "per_page" سوف يعمل على تحديد عدد المنتجات التي سيتم عرضها بالصفحة الواحدة ولن يقوم باضافة عداد الصفحات بالكود المختصر

en: Please use only letters, numbers and underscore for param name
ar: يرجى استخدام حروف فقط، أرقام وتأكيد لاسم param

en: Please use only letters, numbers and underscore.
ar: يرجى استخدام حروف فقط، أرقام والتأكيد.

en: Plus
ar: إضافي

en: Position
ar: الموقع

en: Post
ar: تدوين

en: Post Date
ar: تاريخ التدوينة

en: Post Excerpt
ar: مختصر او متقطف التدوينة

en: Post Grid
ar: شبكة تدوينات

en: Post Image
ar: صورة التدوينة

en: Post Masonry Grid
ar: تدوينة بتقنية شبكات Masonry

en: Post Title
ar: عنوان التدوينة

en: Post count
ar: عداد التدوينة

en: Post link
ar: رابط الموضوع

en: Post or Page Title
ar: عنوان الصفحة/المقالة

en: Post portfolio
ar: مقالات معرض الاعمال

en: Post publish date
ar: تاريخ انشاء التدوينة

en: Post slider caption background color
ar: لون خلفية عنوان الشريحة

en: Post title
ar: عنوان التدوينة

en: Post types
ar: انواع التدوينات

en: Post/Page IDs
ar: هوية الصفحة/ التدوينة

en: Post/page parent ID
ar: هوية الصفحة/ التدوينة رئيسية

en: Posts Slider
ar: شرائح التدوينات

en: Posts in grid view
ar: المشاركات في وضع عرض شبكي

en: Posts, pages or custom posts in grid
ar: المشاركات، وصفحات أو تدوينات مخصصة في شكل الشبكة

en: Posts, pages or custom posts in masonry grid
ar: المشاركات، وصفحات أو تدوينات مخصصة في شكل الشبكة masonry

en: Prepend to %s
ar: الحاق الى %s

en: Prepend to this %s
ar: الحاق الى %s

en: Prepend to this column
ar: إلحاق مسبق لهذا العمود

en: Press OK to delete "{tab_name}" section, Cancel to leave
ar: اضغط موافق او حذف "{tab_name}" , الغاء للرحيل

en: Press OK to delete "{tab_name}" tab, Cancel to leave
ar: اضغط موافق او حذف "{tab_name}" تبويب, الغاء للرحيل

en: Press OK to delete section, Cancel to leave
ar: اضغط موافق او حذف القسم او الغاء للرحيل

en: Prev
ar: السابق

en: Preview
ar: معاينة

en: Previous tab
ar: التبويب السابق

en: Price
ar: السعر

en: Price html
ar: اسعار HTML

en: Problem with AJAX request execution, check internet connection and try again.
ar: مشكلة مع AJAX في تنفيذ الطلب، برجاء التحقق من الاتصال بشبكة الانترنت وحاول مرة أخرى.

en: Product
ar: منتج

en: Product Attribute
ar: سمات المنتج

en: Product License
ar: رخصة المنتج

en: Product Page
ar: صفحة منتجات

en: Product categories
ar: تصنيفات المنتج

en: Product category
ar: قسم المنتج

en: Product category list
ar: قائمة باقسام المنتجات

en: Product custom key
ar: المفتاح المخصص للمنتج

en: Product description
ar: وصف منتج

en: Product description with tabs
ar: وصف منتج مع تبويبات

en: Product field name
ar: اسم الحقل المنتج

en: Product introduction
ar: مقدمة المنتج

en: Product list with CTA
ar: قائمة منتج مع CTA

en: Product page
ar: صفحة المنتج

en: Product with social icons
ar: منتج مع ايقونات شبكات اجتماعية

en: Products
ar: المنتجات

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: Progress bar background color
ar: لون خلفية شريط العمليات

en: Publish
ar: نشر

en: Purple
ar: بنفسجي

en: READ MORE
ar: قراءة المزيد

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: RSS feed URL
ar: URL تغذية RSS

en: Rain
ar: مطر

en: Random
ar: عشوائي

en: Random order
ar: ترتيب عشوائي

en: Rating count
ar: عداد تقيم

en: Raw HTML
ar: صف HTML

en: Raw JS
ar: كود Raw JS

en: Read more
ar: اقرا المزيد

en: Read more link
ar: رابط اقرا المزيد

en: Recent Comments
ar: أحدث التعليقات

en: Recent Posts
ar: أحدث التدوينات

en: Recent products
ar: المنتجات الجديدة

en: Recommend on Google
ar: المقترح على جوجل

en: Red
ar: أحمر

en: Regular
ar: منتظم

en: Regular Price
ar: السعر الإفتراضي :

en: Related Products
ar: منتجات مرتبطة

en: Repeat
ar: كرّر/

en: Required value
ar: قيمة مطلوبة

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Resources
ar: المصادر

en: Responsive Options
ar: خيارات الاستجابة

en: Responsive image gallery
ar: معرض صور مستجيب

en: Responsive preview
ar: مشاهدة بوضع ريسبونزف

en: Responsiveness
ar: التجاوب

en: Restore Default
ar: استعادة الحالة الافتراضية

en: Reviews count
ar: عدد التقيمات

en: Revolution Slider
ar: شرائح Revolution

en: Right
ar: اليمين

en: Right to left
ar: من اليمين لليسار

en: Role Manager
ar: ادارة الادوار

en: Roles Manager
ar: ادارة الادوار

en: Roles settings successfully saved.
ar: تم حفظ الاعدادت بنجاح

en: Round
ar: دائري

en: Round Chart
ar: مخطط رسوم بيانية

en: Rounded
ar: زوايا مستديرة

en: Rounded Border
ar: حدود مستديرة

en: Rounded Circle
ar: دائرة مستديرة

en: Rounded Circle Border
ar: حدود دائرية

en: Rounded Square
ar: مربع مستدير الزوايا

en: Rounded image description
ar: صورة دائرية مع وصف

en: Row
ar: صف

en: Row ID
ar: ID الصف

en: Row Layout
ar: تخطيط الصف

en: Row background color
ar: لون خلفية الصف

en: Row background image
ar: صورة خلفية الصف

en: Row layout
ar: تخطيط الصف

en: Row stretch
ar: صف متوسع

en: Rows and Columns
ar: الصفوف والأعمدة

en: SKU
ar: كود المنتج:

en: Sale Price
ar: سعر البيع

en: Sale products
ar: المنتجات المخفضة

en: Same window
ar: نفس النافذه

en: Save Changes
ar: حفظ التغيرات

en: Save Draft
ar: حفظ المسودة

en: Save Template
ar: حفظ التخطيط

en: Save as Pending
ar: حفظ بانتظار المراجعة

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save current layout as a template
ar: حفظ التخطيط الحالي كقالب

en: Save layout and reuse it on different sections of this site.
ar: حفظ التخطيط وإعادة استخدامها في أجزاء مختلفة من هذا الموقع.

en: Saved!
ar: تمّ الحفظ.

en: Saving...
ar: يتم الحفظ

en: Scale in with rotation
ar: دوران مع تغير بالمقاس

en: Screen description
ar: شاشة وصف

en: Search
ar: بحث

en: Search Grid templates
ar: بحث قوالب الشبكة Grid

en: Search element by name
ar: البحث عن عنصر بواسطة الاسم

en: Search template by name
ar: بحث عن القوالب بالاسم

en: Section
ar: قسم

en: Section 1
ar: قسم 1

en: Section 2
ar: قسم 2

en: Section ID
ar: ID القسم

en: Section for Tabs, Tours, Accordions.
ar: قسم للتبويبات، الجولات ، الأكورديون.

en: Select "Open" if you want toggle to be open by default.
ar: اختر "فتح" اذا كنت ترغب في جعل الصندوق منسدل بشكل افتراضي.

en: Select "animation in" for page transition.
ar: حدد التأثير الحركي لتنقلات الصفحة

en: Select "animation out" for page transition.
ar: اختر تأثير  "animation out" لحركة الصفحة

en: Select URL
ar: اختر رابط

en: Select Woo Commerce post type.
ar: حدد نوع التدوينة المخصصة للووكوميرس

en: Select a form to add it to your post or page.
ar: اختر نموذج لاضافته لتدوينة او الصفحة

en: Select a form to display.
ar: حدد نموذج لعرضه

en: Select accordion color.
ar: حدد لون الأكورديون.

en: Select accordion display style.
ar: حدد نمط تنسيق الاكورديون

en: Select accordion gap.
ar: اختر مساحة الاكورديون

en: Select accordion navigation icon position.
ar: حدد ايقونة التنقل للاكودريون

en: Select accordion navigation icon.
ar: حدد ايقونة التنقل لأكورديون.

en: Select accordion section title alignment.
ar: اختر محاذاة عناصر عناوين القسم للاكرديون

en: Select accordion shape.
ar: تحديد شكل الأكورديون.

en: Select accordion spacing.
ar: حدد المسافات

en: Select action for click action.
ar: حدد الاجراء عند الضغط

en: Select action for click event.
ar: حدد الاجراء عند الضغط فوق الحدث.

en: Select alignment.
ar: اختر المحاذاة

en: Select animation preset for grid element. "Hover" state will be added next to the "Normal" state tab.
ar: اختر التحريك المعد مسبقا لعناصر الشبكة "تأثير الهوفر " سيتم اضافته بعد الوضع الطبيعي للتبويب

en: Select animation style.
ar: حدد أسلوب الحركة

en: Select area color.
ar: حدد لون المنطقة.

en: Select ascending or descending order. More at %s.
ar: حدد تصاعدي أو تنازلي. المزيد %s

en: Select auto rotate for accordion in seconds (Note: disabled by default).
ar: اختر تدوير تلقائي للاكورديون في الثانية مع التنبية انه معطل بالافتراضي

en: Select auto rotate for pageable in seconds (Note: disabled by default).
ar: اختر تدوير تلقائي لتسمية الصفحة في الثانية مع التنبية انه معطل بالافتراضي

en: Select auto rotate for tabs in seconds (Note: disabled by default).
ar: اختر تدوير تلقائي للتبويبات في الثانية مع التنبية انه معطل بالافتراضي

en: Select auto rotate for tour in seconds (Note: disabled by default).
ar: اختر تدوير تلقائي للجولة في الثانية مع التنبية انه معطل بالافتراضي

en: Select background color for icon.
ar: لون الخلفية  للايقونة

en: Select background color.
ar: حدد لون الخلفية.

en: Select background shape and style for icon.
ar: حدد خلفية والتنسيق للايقونة

en: Select bar background color.
ar: اختر لون خلفية الشريط

en: Select border color for your element.
ar: اختر لون الحدود للعنصر الخاص بك

en: Select border width (pixels).
ar: اختر عرض الحدود بالبكسل

en: Select button alignment.
ar: حدد اتجاه الزر

en: Select button color.
ar: حدد لون الزر.

en: Select button display size.
ar: اختر حجم عرض الزر

en: Select button display style and shape.
ar: اختر هيئة وتنسيق مظهر الزر

en: Select button display style.
ar: اختر تنسيق مظهر الزر

en: Select button layout.
ar: اختر زر تخطيط

en: Select button shape.
ar: حدد شكل الزر.

en: Select button size.
ar: اختر حجم الزر

en: Select button style.
ar: حدد نمط الزر.

en: Select button type.
ar: حدد نوع الزر

en: Select call to action display style.
ar: اختر هيئة التنسيق للزر التفاعلي

en: Select call to action shape.
ar: اختر هيئة الزر التفاعلي

en: Select call to action width (percentage).
ar: اختر مساحة عرض الزر التفاعلي (نسبة مئوية).

en: Select chart color style.
ar: اختر نمط اللون.الرسم البياني

en: Select chart color.
ar: حدد لون الرسم البياني.

en: Select color for arrows.
ar: حدد لون السهام.

en: Select color for your element.
ar: اختير لون للعناصر الخاصة بك

en: Select color of separator.
ar: اختر لون الفاصل

en: Select color schema.
ar: اختر نظام الألوان

en: Select column width.
ar: تحديد عرض العمود.

en: Select columns count.
ar: اختر عدد الاعمدة

en: Select contact form
ar: اختر نموذج اتصال

en: Select content type for your grid.
ar: تحديد نوع المحتوى للشبكة الخاصة بك.

en: Select custom area color.
ar: اختر لون المساحة الخاصة

en: Select custom background color for bars.
ar: حدد لون مخصص للخلفية الاشرطة

en: Select custom background color for your element.
ar: اختر لون خلفية مخصصة للعناصر

en: Select custom background color.
ar: اختيار لون الخلفية مخصصة.

en: Select custom chart color.
ar: حدد لون مخصص للرسم البياني.

en: Select custom color.
ar: اختيار لون مخصص.

en: Select custom icon background color.
ar: حدد مخصص لون الخلفية للايقونة

en: Select custom icon color.
ar: اختيار لون مخصص للايقونة

en: Select custom outline color.
ar: اختيار لون مخصص للخط الخارجي

en: Select custom single bar background color.
ar: اختيار لون  مخصص لخلفية الشريط الفردي

en: Select custom single bar text color.
ar: اختيار لون مخصص للنص

en: Select custom text color for bars.
ar: تحديد لون النص المخصص للاشرطة

en: Select custom text color for your element.
ar: تحديد لون النص مخصص للعنصر الخاص بك.

en: Select custom text color.
ar: تحديد لون النص المخصص.

en: Select design for arrows.
ar: حدد تصميم السهام.

en: Select display options for RSS feeds.
ar: حدد خيارات عرض آر إس إس.

en: Select display options for archives.
ar: حدد خيارات عرض الارشيف

en: Select display options for categories.
ar: تحديد خيارات العرض لفئات.

en: Select display shape and style.
ar: اختر هيئة العرض والتنسيق

en: Select display style for grid.
ar: حدد نمط العرض للشبكة.

en: Select element tag.
ar: حدد نوع العنصر

en: Select element type
ar: حدد نوع العنصر

en: Select element width (percentage).
ar: حدد عرض العنصر (نسبة مئوية).

en: Select external link.
ar: حدد ارتباط خارجي.

en: Select field from group.
ar: حدد الحقل من المجموعة.

en: Select field from order.
ar: حدد الحقل من الطلب

en: Select field from product.
ar: حدد الحقل من المنتج.

en: Select field group.
ar: اختر مجموعة حقل

en: Select field type
ar: حدد نوع الحقل

en: Select filter alignment.
ar: اختر محاذاة التصفية

en: Select filter color.
ar: حدد اللون التصفية.

en: Select filter display style.
ar: حدد  نمط الظهور للفلتر

en: Select filter size.
ar: حدد حجم التصفية.

en: Select filter source.
ar: حدد مصدر التصفية.

en: Select font family.
ar: اختر عائلة الخط

en: Select font styling.
ar: اختر تنسيق الخط

en: Select gallery type.
ar: اختر نوع المعرض

en: Select gap between grid elements.
ar: اختر المساحة بين عناصر الشبكة

en: Select gap size.
ar: حدد حجم الفجوة.

en: Select heading color.
ar: حدد لون العنوان.

en: Select hover background color for your element.
ar: حدد لون الخلفية للهوفر للعنصر الخاص بك.

en: Select hover text color for your element.
ar: حدد لون النص الهوفر  للعنصر الخاص بك.

en: Select how many items to display.
ar: تحديد عدد العناصر لعرضه.

en: Select how to open custom links.
ar: تحديد كيفية فتح الروابط المخصصة.

en: Select how to sort pages.
ar: حدد كيفية فرز الصفحات.

en: Select how to sort retrieved posts. More at %s.
ar: حدد كيفية طريقة السرد للتدوينات يمكنك الرجوع الى %s.

en: Select how to sort retrieved products. More at %s.
ar: حدد كيفية فرز المنتجات المستردة. المزيد %s

en: Select how to sort retrieved products. More at %s. Default by Title
ar: حدد كيفية فرز المنتجات المستردة. المزيد %s الافتراضي حسب العنوان

en: Select icon alignment.
ar: اختر هوامش الايقونة

en: Select icon color.
ar: اختر لون الايقونة

en: Select icon from library.
ar: أختر أيقونة

en: Select icon library.
ar: اختر مكتبة الايقونات

en: Select icon position.
ar: حدد وضع الايقونة

en: Select icon to display on button.
ar: حدد ايقونة لعرضها على زر.

en: Select identificator
ar: حدد المعرف

en: Select image alignment.
ar: اختر محازات الصورة

en: Select image display style.
ar: حدد صورة نمط العرض.

en: Select image from media library.
ar: اختر صوره من مكتبة الوسائط

en: Select image source.
ar: اختر مصدر الصورة

en: Select images from media library.
ar: اختر صور من مكتبة الوسائط

en: Select link option.
ar: اختر خيار الرابط

en: Select menu to display.
ar: حدد القائمة لعرضها.

en: Select message box color.
ar: اختر لون رسالة الصندوق

en: Select message box design style.
ar: حدد نمط تنسيق الصندوق

en: Select message box shape.
ar: حدد شكل صندوق الرسالة

en: Select ninja form
ar: اختر نموذج ninja form

en: Select number of photos to display.
ar: حدد عدد من الصور لعرضها.

en: Select number of single grid elements per row.
ar: حدد عدد من عناصر شبكة واحدة لكل صف.

en: Select order type. If "Meta value" or "Meta value Number" is chosen then meta key is required.
ar: حدد نوع الطلب اذا كان الاختيار قيم ميتا "Meta value" او "Meta value Number" سيتطلب ذلك مفتاح ميتا

en: Select outline and text color for your element.
ar: حدد الخطوط العريضة ولون النص للعنصر الخاص بك.

en: Select outline color.
ar: حدد لون المخطط التفصيلي.

en: Select pageable navigation position.
ar: تحديد الاتجاه والموضع

en: Select pagination color.
ar: اختر لون ترقيم الصفحات

en: Select pagination style.
ar: حدد أسلوب ترقيم الصفحات.

en: Select photo display order.
ar: عرض ترتيب الصور

en: Select photo stream type.
ar: حدد نوع تدفق الصور

en: Select pie chart color.
ar: حدد لون الرسم البياني.

en: Select predefined message box design or choose "Custom" for custom styling.
ar: اختر تصميم مخصص من القائمة المنسدلة

en: Select row layout from predefined options.
ar: حدد تخطيط الصف من الخيارات المحددة مسبقا.

en: Select separator alignment.
ar: اختر هوامش الفاصل

en: Select separator width (percentage).
ar: اختر عرض الفاصل بالنسبة المئوية

en: Select single bar background color.
ar: اختيار لون خلفية الشريط الفردي

en: Select slider position (Note: this affects swiping orientation).
ar: حدد وضع السلايدر

en: Select slider type.
ar: اختر نوع الشريحة

en: Select sorting order.
ar: اختر ترتيب الفرز

en: Select source for slider.
ar: حدد مصدر للسلايدر

en: Select source for tag cloud.
ar: حدد مصدر سحابة الوسوم

en: Select source to use for description (Note: some sliders do not support it).
ar: حدد مصدر لاستخدامه في الوصف (ملاحظة: بعض السلايدرات لا تدعم ذلك).

en: Select stretching options for row and content (Note: stretched may not work properly if parent container has "overflow: hidden" CSS property).
ar: حدد خيارات لتمتد الصفوف والمحتوى (ملاحظة: التمديد ربما لا يعمل بشكل جيد اذا كان المحتوى الرئيسي به كود مثل "overflow: hidden" )

en: Select subsets for Google Fonts available to content elements.
ar: اختر المجموعة للخطوط المتاحة في جوجل فونت

en: Select tabs color.
ar: حدد لون علامات التبويب.

en: Select tabs display style.
ar: اختر تنسيق عرض التبويبات

en: Select tabs gap.
ar: اختر مساحة التبويبات

en: Select tabs navigation position.
ar: اختر موضع التنقلات للتبويبات

en: Select tabs section title alignment.
ar: اختر محاذاة عناوين القسم للتبويبات

en: Select tabs shape.
ar: حدد شكل علامات التبويب.

en: Select tabs spacing.
ar: حدد التباعد لعلامات التبويب.

en: Select text alignment in "Call to Action" block.
ar: اختر محاذاة النص في كتلة الزر التفاعلي

en: Select text alignment.
ar: تحديد محاذاة النص.

en: Select text source.
ar: تحديد مصدر النص.

en: Select title location.
ar: اختر مكان العنوان

en: Select to add animated category filter to your posts grid.
ar: اختر من التأثيرات الحركية

en: Select toggle design style.
ar: تحديد نمط تصميم تبديل.

en: Select toggle size
ar: حدد حجم التبديل toggle

en: Select tour color.
ar: اختر لون الواجهه

en: Select tour display style.
ar: اختر تنسيق عرض الجولة

en: Select tour gap.
ar: اختر المسافة للجولة

en: Select tour navigation position.
ar: تحديد موضع تنقل الجولة

en: Select tour navigation width.
ar: اختر مساحة عرض التنقل للجولة

en: Select tour section title alignment.
ar: حدد محاذاة عنوان قسم الجولات

en: Select tour shape.
ar: اختر هيئة الجولة

en: Select tour spacing.
ar: حدد مسافات الجولة

en: Select type of animation for element to be animated when it "enters" the browsers viewport (Note: works only in modern browsers).
ar: حدد نوع التاثير الحركي اذا كنت تود ان يتم تحريك هذه العناصر عندما يتم التصفح . ملحوظة: هذه التاثيرات تعمل فقط مع المتصفحات الحديثة

en: Select type of annotation.
ar: حدد نوع التعليق التوضيحي.

en: Select type of chart.
ar: حدد نوع التخطيط.

en: Select where to open  custom links.
ar: حدد فى اي مكان تود ان يفتح الرابط

en: Select widget area to display.
ar: اختر مساحة ودجيت لعرضة

en: Select your LayerSlider.
ar: اختر لايرسليدر

en: Select your Revolution Slider.
ar: اختر السلايدر من  Revolution Slider.

en: Separator
ar: فاصل

en: Separator alignment
ar: هوامش الفاصل

en: Separator border color
ar: لون حدود الفاصل

en: Separator display style.
ar: نمط الفاصل

en: Separator element width in percents.
ar: فاصل يتم احتسابة بالنسب المئوية.

en: Separator with Text
ar: فاصل مع نص

en: Service List
ar: قائمة خدمات

en: Service description layout
ar: تخطيط وصف خدمات

en: Services with block buttons
ar: خدمات مع مربع ازرار

en: Set Image
ar: ضبط الصورة

en: Set full width button?
ar: وضع زر العرض الكامل؟

en: Set max limit for items in grid or enter -1 to display all (limited to 1000).
ar: تعيين حد أقصى للعناصر في الشبكة أو إدخال -1 لعرض الجميع (على سبيل المثال 1000).

en: Settings
ar: (الإعدادات)

en: Settings options
ar: خيارات الإعدادات

en: Shape
ar: شكل غلاف

en: Shield
ar: ايقونة درع

en: Shield icon
ar: أيقونة الدرع

en: Shipping address city
ar: عنوان الشحن

en: Shipping address country
ar: بلد عنوان الشحن

en: Short description
ar: وصف مختصر

en: Shortcode Mapper
ar: خريطة الاكواد المختصرة

en: Shortcode Parameters
ar: معلمات رمز قصير

en: Shortcode name is required.
ar: اسم الكود المختصر مطلوب

en: Shortcode string
ar: نص الكود المختصر

en: Shortcode updated!
ar: تحديث الكود المختصر

en: Show %s controls
ar: إظهار عناصر التحكم %s

en: Show Link Description
ar: إظهار وصف للرابط

en: Show Link Image
ar: إظهار صورة الرابط

en: Show Link Name
ar: اظهار رابط الاسم

en: Show Link Rating
ar: إظهار تقييم الرابط

en: Show URL on the add to cart button
ar: مشاهدة URL على زر أضف إلى السلة

en: Show a single product by ID or SKU
ar: عرض منتج واحد بواسطة الهوية أو SKU

en: Show all
ar: عرض الكل

en: Show filter
ar: عرض التصفية

en: Show hierarchy
ar: عرض التسلسل الهرمي

en: Show hover values?
ar: إظهار قيم الهوفر ؟

en: Show label
ar: عرض التسمية

en: Show multiple products by ID or SKU
ar: عرض منتجات متعددة عن طريق اسم أو SKU

en: Show multiple products by ID or SKU.
ar: عرض منتجات متعددة عن طريق اسم أو SKU.

en: Show multiple products in a category
ar: عرض منتجات متعددة في تصنيف

en: Show post counts
ar: اظهر آخر تعداد

en: Show single product by ID or SKU
ar: عرض منتج واحد بواسطة الهوية أو SKU

en: Shows the "my account" section
ar: يظهر في قسم حسابي

en: Sidebar
ar: القائمة الجانبية

en: Simple
ar: بسيطة

en: Simple Circle
ar: دائرة بسيطة

en: Simple Circle Border
ar: حدود مستديرة بسيطة

en: Simple Rounded
ar: استدارة بسيطة

en: Simple image with CSS animation
ar: صورة بسيطة مع CSS تأثيرات حركية

en: Simplify controls
ar: تحكم بسيط عائم

en: Single Image
ar: صورة منفردة

en: Single block (no animation)
ar: كتلة واحدة (بدون تحريك)

en: Size
ar: المقاس

en: Sizing proportions for height and width. Select "Original" to scale image without cropping.
ar: تحجيم نسب الارتفاع والعرض. حدد "الأصلي" لحجم الصورة دون الاقتصاص.

en: Sku
ar: وحدة المنتج:

en: Sky
ar: سماء

en: Slide
ar: شريحة

en: Slide bottom
ar: أسفل الشريحة

en: Slide in from left
ar: حركة شريحة من اليسار

en: Slide in from right
ar: تحريك من ناحية اليمين

en: Slider autoplay
ar: تشغيل آلي للشرائح

en: Slider count
ar: عدد الشرائح

en: Slider loop
ar: تكرار الشريحة

en: Slider speed
ar: سرعة الشريحة

en: Slider type
ar: نوع السلايدر

en: Slider with WP Posts
ar: شريحة مع تدونات ووردبريس

en: Slides per view
ar: شرائح حسب المنظر

en: Slug
ar: الإسم اللطيف

en: Small
ar: صغير

en: Smartphone portrait mode
ar: وضع عمودي للهواتف

en: Social
ar: اجتماعى

en: Something went wrong: custom.css could not be created.
ar: خطـأ لم يتم انشاء custom.css

en: Something went wrong: js_composer_front_custom.css could not be created.
ar: حدث خطأ: تعذر إنشاء js_composer_front_custom.css.

en: Sort order
ar: وترتيب الفرز

en: Spacing
ar: فراغات

en: Specials
ar: خاصيات

en: Square
ar: مربع

en: Square on background
ar: مربع بالخلفية

en: Standard
ar: معياري

en: Start Here!
ar: ابدا هنا !

en: Start easy - use predefined template as a starting point and modify it.
ar: بداية سهلة - استخدام قالب محدد مسبقا كنقطة انطلاق وقم بتعديله.

en: Status
ar: الحالة

en: Stretch row
ar: صف متوسع

en: Stretch row and content
ar: توسيع الصف والمحتوى

en: Stretch row and content (no paddings)
ar: توسيع الصف والمحتوى (بدون هوامش)

en: Stripes Dark
ar: اشرطة داكنة

en: Stripes Light
ar: اشرطة مضيئة

en: Structure
ar: هيكلى

en: Style
ar: تنسيق

en: Style Design Options
ar: خيارات تصميم التنسيق

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
ar: استخدم هذا الحقل لإضافة CSS مخصص.

en: Subheading
ar: عنوان فرعي

en: Submit for Review
ar: ارسل للمراجعه

en: Success
ar: رسالة نجاح

en: Success Classic
ar: رسالة نجاح تقليدية

en: Summer
ar: تأثير Summer

en: Tab
ar: تبويب

en: Tab 1
ar: تبويب 1

en: Tab 2
ar: تيوبيب 2

en: Tab ID
ar: ID التبويب

en: Tab Index
ar: نص التبويب

en: Tabbed content
ar: محتوي تبويب

en: Tabs
ar: علامات تبويب

en: Tabs navigation background color
ar: لون خلفية تبويب التنقل

en: Tabs with features
ar: تبويبات مع مميزات

en: Tag Cloud
ar: معرض الوسوم

en: Tag:
ar: لا توجد أي وسوم

en: Tags
ar: وسوم

en: Tall
ar: طويل

en: Target
ar: أين يفتح الرابط:

en: Taxonomies
ar: التصنيفات

en: Taxonomy
ar: مجالات التصنيف:

en: Taxonomy values
ar: قيم التصنيف

en: Team members
ar: اعضاء فريق العمل

en: Teaser layout
ar: تخطيط Teaser

en: Teaser layout template.
ar: قالب تخطيط Teaser

en: Template added to the page.
ar: تم اضافة القالب للصفحة بنجاح

en: Template added to the page. Template has ID attributes, make sure that they are not used more than once on the same page.
ar: تم اضافة القالب للصفحة. كن متأكد ان ID السمة غير متكرر

en: Template file is missing for `%s` shortcode. Make sure you have `%s` file in your theme folder.
ar: ملف قالب مفقود  `%s` للكود المختصر برجاء التأكيد ان لديك  `%s` في ملف القالب الخاص بك

en: Template is empty: There is no content to be saved as a template.
ar: قالب فارغ: لا يوجد أي محتوى ليتم حفظها كقالب.

en: Template name
ar: اسم القالب

en: Template successfully removed.
ar: تم إزالة القالب بنجاح.

en: Templates
ar: قوالب

en: Text
ar: نص

en: Text Block
ar: عبارة نصية

en: Text align
ar: اتجاه النص

en: Text alignment
ar: محاذاة النص

en: Text color
ar: لون النص

en: Text on the button
ar: نص يظهر على الزر

en: Text source
ar: مصدر النص

en: Text with Google fonts
ar: النص مع خطوط جوجل

en: Textarea
ar: مربع نص

en: Textarea HTML
ar: منطقة النص HTML

en: Textfield
ar: حقل نصى

en: The "per_page" shortcode determines how many products to show on the page
ar: الكود المختصر "per_page "يحدد عدد المنتجات التي سيتم ظهورها لكل صفحة

en: The WordPress Excerpt is an optional summary or description of a post; in short, a post summary.
ar: المتقتطف هو نص اختياري او ملخص يظهر وصف اسفل التدوينة

en: The `number` field is used to display the number of products.
ar: يتم استخدام الحقل  `number` لعرض عدد من المنتجات.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ar: جميع التغييرات التي قمت بها سيتم فقدانها , اذا قمت بتغيير هذه الصفحة.

en: The columns attribute controls how many columns wide the products should be before wrapping.
ar: سمة الاعمدة تتحكم في كم عدد الاعمدة للمنتجات

en: The most recent comments
ar: اخر التعليقات

en: The most recent posts on your site
ar: أحدث التدوينات في مدونتك

en: Theme defaults
ar: افتراضي القالب

en: This is a row container. Divide it into columns and style it. You can add elements into columns.
ar: هذا صف للمحتوى يمكنك وضعة داخل اعمدة وتنسيقة يمكنك ايضا اضافة عناصر داخل هذه الاعمدة

en: This is custom heading element
ar: هذا هو العنصر البند المخصص

en: Three image description
ar: ثلاثة صور مع وصف

en: Thumbnail
ar: الصورة المصغرة

en: Thumbnail size
ar: حجم الصورة المصغّرة (Thumbnail)

en: Tick
ar: علامة

en: Title
ar: العنوان:

en: Title of current post
ar: عنوان التدوينة الحالية

en: Title position
ar: موضع العنوان

en: To find your flickID visit %s.
ar: لايجاد ID لموقع فليكر يمكنك زيارة %s.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit <a href="
ar: للحصول على التحديثات التلقائية يتوجب عليك تفعيل الترخيص. يرجى زيارة <a href="

en: Toggle block content.
ar: محتوى كتلة تبديل.

en: Toggle content
ar:  محتوى Toggle

en: Toggle editor's guides
ar: أدلة تبديل المحرر

en: Toggle element for Q&A block
ar: كتلة تبديل مع عناصر سؤال وجواب

en: Toggle row
ar: تبديل وضم الان

en: Toggle title
ar:  عنوان Toggle

en: Top
ar: الأعلى

en: Top Rated Products
ar: المنتجات الأعلى تقييما

en: Top to bottom
ar: من الأعلى للأسفل

en: Total
ar: المجموع

en: Total items
ar: الاجمالي

en: Tour
ar: جولة

en: Triangle
ar: مثلث

en: Turquoise
ar: فيروزي

en: Tweet
ar: تغريد

en: Tweetmeme Button
ar: زر مقتباسات تويتر

en: Two
ar: عامودين

en: Two column list
ar: قائمة مع عمودين

en: Type
ar: النوع

en: Typicons
ar: موقع Typicons

en: URL
ar: العنوان URL

en: URL (Link)
ar: مسار (الرابط)

en: Unable to load Google Fonts
ar: غير قادر على تحميل خطوط جوجل

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Units
ar: وحدات

en: Untitled
ar: غير معنون

en: Update
ar: تحديث

en: Update all
ar: تحديث الكل

en: Use Animations
ar: استخدم حركات مخصصة

en: Use custom design options
ar: استخدمم خيارات تصميم مخصص

en: Use custom font?
ar: اختيار خط مخصص؟

en: Use custom fonts?
ar: استخدام خطوط مخصصة؟

en: Use featured image on background?
ar: استخدام صورة مميزة في الخلفية؟

en: Use font family from the theme.
ar: استخدم الخط الافتراضي للقالب ؟

en: Use only letters, numbers and underscore.
ar: استخدم فقط احرف وارقام واحرف مخصصة

en: Use theme default font family?
ar: استخدم الخط الافتراضي للقالب ؟

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget
ar: استخدم هذا المربع الجانبي لإضافة إحدى قوائمك المخصصة كمربع جانبي.

en: Use video background?
ar: استخدام فيديو كخلفية؟

en: User
ar: مستخدم

en: VC: Custom Teaser
ar: VC: مخصص Teaser

en: Value
ar: القيمة

en: Values
ar: قيم

en: Version %s
ar: الًاصدار %s

en: Vertical
ar: رأسيا

en: Vertical flip in with fade
ar: انعكاس عمودي مع تلاشي

en: Vertical tabbed content
ar: محتوى تبويب عمودي

en: Vertical with count
ar: عمودي مع العد

en: Video
ar: فيديو

en: Video Player
ar: مشغل الفيديو

en: Video icon
ar: ايكونة الفيديو

en: Video link
ar: رابط الفيديو

en: Video promo
ar: فيديو ترويجي

en: Video section
ar: قسم فيديو

en: Video with description
ar: فيديو مع وصف

en: View Grid template
ar: عرض قالب الشبكة

en: View stream on flickr
ar: معاينة المحتوى من فليكر

en: Vintage
ar: عتيق

en: Violet
ar: بنفسجي

en: Visit %s to create your map (Step by step: 1) Find location 2) Click the cog symbol in the lower right corner and select "Share or embed map" 3) On modal window select "Embed map" 4) Copy iframe code and paste it).
ar: قم بزيارة %s لانشاء الخريطة الخاصة بك (خطوة بعد خطوة: 1) ايجاد المكان 2) اضغط على رمز الترس فى الركن السفلي الايمن ثم اختر "مشاركة او تضمين الخريطة" 3) ثم قم باختيار  "Embed map" 4) ثم قم بنسخ الكود وقم بلصقة).

en: Visit Knowledge Base for more information
ar: زيارة قاعدة المعارف لمزيد من المعلومات

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning Classic
ar: تحذير تقليدي

en: Watch Video Tutorial
ar: مشاهدة فيديو تعليمي

en: Weight
ar: الوزن

en: What text use as a widget title. Leave blank to use default widget title.
ar: ما النص المراد استخدامه فى عنوان الوجيت .اتركها فارغة اذا كنت تريد اظهار النص الافتراضي للوجيت

en: What's New
ar: ما الجديد

en: White
ar: أبيض

en: Widget title
ar: عنوان الويجيت

en: Widgetised Sidebar
ar: Widgetised الشريط الجانبي

en: Width
ar: العرض

en: With fade
ar: مع تلاشى

en: WooCommerce
ar: ووكوميرس

en: WooCommerce add to card link
ar: WooCommerce إضافة إلى وصلة السلة

en: WooCommerce field
ar: حقل WooCommerce

en: Woocommerce
ar: ووكوميرس

en: WordPress Widgets
ar: المربعات الجانبيه للوردبريس

en: WordPress widgetised sidebar
ar: مناطق الودجيت للوردبريس

en: Would you like to display the forms description?
ar: هل تود اظهار وصف النماذج

en: Would you like to display the forms title?
ar: هل تود ان يتم عرض عنوان النموذج

en: Wrong attribute for '%s' shortcode. Attribute 'param_name' required
ar: حقل غير صحيح '%s' للكود المختصر. اسم الحقل 'param_name' مطلوب

en: Wrong base for shortcode:%s. Base required
ar: قاعدة خاطئه للكود المختصر:%s. القاعدة مطلوبه

en: Wrong name for shortcode:%s. Name required
ar: اسم خطأ للكود المختصر:%s. الاسم مطلوب

en: Wrong row layout format! Example: 1/2 + 1/2 or span6 + span6.
ar: خطأ بتنسيق التخطيط ! مثال: 1/2 + 1/2 or span6 + span6.

en: Wrong setting_name for shortcode:%s. Base can't be modified.
ar: خطأ  setting_name للكود المختصر :%s. لا يمكن تحريرة

en: Wrong vc_map object. Base attribute is required
ar:  vc_map خطأ.  السمة الأساسية مطلوبة

en: Yes
ar: نعم

en: Yes font family from the theme.
ar: نعم عائلة الخط من القالب

en: Yes theme default font family?
ar: استخدم الخط الافتراضي للقالب ؟

en: You are about to delete this preset. This action can not be undone.
ar: أنت على وشك حذف هذا مسبقاً. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: You are using outdated element, it is deprecated since version %s.
ar: انت تستخدم عنصر عفا عليها الزمن، وتم اهمالها منذ الاصدار  %s

en: You can edit your element at any time and drag it around your layout.
ar: يمكنك تحرير العنصر الخاص بك في أي وقت واسحبه حول التخطيط الخاص بك.

en: You can specify the number or order to show, it's set by default to 15 (use -1 to display all orders.)
ar: يمكنك تحديد عدد أو طلب لإظهاره، تم ضبطه بشكل افتراضي إلى 15 (استخدام -1 لعرض كافة الطلبات).

en: You have blank page <br> Start adding content or templates
ar: لديك صفحة فارغة <BR> بدء إضافة محتوى أو استخدم القوالب

en: YouTube link
ar: رابط يوتيوب

en: Your blogroll
ar: روابطك

en: Your most used tags in cloud format
ar: وسومك الأكثر استخداماً بشكل سحابة

en: Your sites WordPress Pages
ar: صفحات موقعك

en: Zone
ar: نطاق

en: Zoom
ar: زووم

en: bold
ar: غامق

en: bounce
ar: تأثير bounce

en: bounceIn
ar: تأثير bounceIn

en: bounceInDown
ar: تأثير bounceInDown

en: bounceInLeft
ar: تأثير bounceInLeft

en: bounceInRight
ar: تأثير bounceInRight

en: bounceInUp
ar: تأثير bounceInUp

en: bounceOut
ar: تأثير bounceOut

en: bounceOutDown
ar: تأثير bounceOutDown

en: bounceOutLeft
ar: تأثير bounceOutLeft

en: bounceOutRight
ar: تأثير bounceOutRight

en: bounceOutUp
ar: تأثير bounceOutUp

en: center
ar: وسط

en: custom.css could not be created. Cannot write custom css to "
ar: لا يمكن إنشاء custom.css. لا يمكن كتابة الملف

en: custom.css could not be created. Connection error.
ar: لا يمكن إنشاء custom.css. خطأ في الإتصال.

en: custom.css could not be created. Problem with access.
ar: تعذر إنشاء custom.css. مشكلة في الوصول.

en: fadeIn
ar: تأثير fadeIn

en: fadeInDown
ar: تأثير fadeInDown

en: fadeInDownBig
ar: تأثير fadeInDownBig

en: fadeInLeft
ar: تأثير fadeInLeft

en: fadeInLeftBig
ar: تأثير fadeInLeftBig

en: fadeInRight
ar: تأثير fadeInRight

en: fadeInRightBig
ar: تأثير fadeInRightBig

en: fadeInUp
ar: تأثير fadeInUp

en: fadeInUpBig
ar: تأثير fadeInUpBig

en: fadeOutDown
ar: تأثير fadeOutDown

en: fadeOutDownBig
ar: تأثير fadeOutDownBig

en: fadeOutLeft
ar: تأثير fadeOutLeft

en: fadeOutLeftBig
ar: تأثير fadeOutLeftBig

en: fadeOutRight
ar: تأثير fadeOutRight

en: fadeOutRightBig
ar: تأثير fadeOutRightBig

en: fadeOutUp
ar: تأثير fadeOutUp

en: fadeOutUpBig
ar: تأثير fadeOutUpBig

en: flash
ar: وميض

en: flip
ar: تأثير flip

en: flipInX
ar: تأثير flipInX

en: flipInY
ar: تأثير flipInY

en: flipOutX
ar: تأثير flipOutX

en: flipOutY
ar: تأثير flipOutY

en: italic
ar: مائل

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Cannot write custom css to "%s".
ar: لا يمكن إنشاء js_composer_front_custom.css. لا يمكن الكتابة على ملف css "%s".

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Connection error.
ar: js_composer_front_custom.css تعذر إنشاء. مشكلة في الوصول.

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Problem with access.
ar: js_composer_front_custom.css تعذر إنشاء. مشكلة في الوصول.

en: justify
ar: متساوي

en: knowledge base
ar: الوثائق التعليمية

en: left
ar: يسار

en: lightSpeedOut
ar: تأثير lightSpeedOut

en: link
ar: رابط

en: no title
ar: (بدون عنوان)

en: pulse
ar: نبض

en: right
ar: يمين

en: rollIn
ar: رولين

en: rotateIn
ar: تأثير rotateIn

en: rotateInDownLeft
ar: تأثير rotateInDownLeft

en: rotateInDownRight
ar: تأثير rotateInDownRight

en: rotateInUpLeft
ar: تأثير rotateInUpLeft

en: rotateInUpRight
ar: تأثير rotateInUpRight

en: rotateOut
ar: تأثير rotateOut

en: rotateOutDownLeft
ar: تأثير rotateOutDownLeft

en: rotateOutDownRight
ar: تأثير rotateOutDownRight

en: rotateOutUpLeft
ar: تأثير rotateOutUpLeft

en: rotateOutUpRight
ar: تأثير rotateOutUpRight

en: shake
ar: تأثير shake

en: slideInDown
ar: تأثير slideInDown

en: slideInLeft
ar: تاثير slideInLeft

en: slideInRight
ar: تاثير slideInRight

en: slideInUp
ar: تأثير slideInUp

en: slideOutDown
ar: تأثير slideOutDown

en: slideOutLeft
ar: تأثير slideOutLeft

en: slideOutRight
ar: تأثير slideOutRight

en: slideOutUp
ar: تأثير slideOutUp

en: swing
ar: بندول

en: zoomIn
ar: تقريب

en: zoomInDown
ar: تأثير zoomInDown

en: zoomInLeft
ar: تأثير zoomInLeft

en: zoomInRight
ar: تأثير zoomInRight

en: zoomInUp
ar: تأثير zoomInUp

en: zoomOut
ar: تأثير zoomOut

en: zoomOutDown
ar: تأثير zoomOutDown

en: zoomOutLeft
ar: تأثير zoomOutLeft

en: zoomOutRight
ar: تأثير zoomOutRight

en: zoomOutUp
ar: تأثير zoomOutUp
